Brak siły i energii na trening – przyczyny i rozwiązania

Napisane przez redaktor

6 października 2022

Często początkujący doświadczają nagłej niechęci i braku sił do treningu, tuż przed wyruszeniem na siłownię. Czasem zdarza się tak, że normalnie idziesz na siłownię, wykonujesz swój trening i zaraz po jego zakończeniu dopada Cię okropne zmęczenie. Z takimi sytuacjami spotkał się chyba każdy trenujący na siłowni.

Ale jakie mogą być tego przyczyny?

  • Sen.

    Pierwszą przyczyną braku energii i chęci na trening, jaka przychodzi na myśl, jest oczywiście niewłaściwa lub/i jakość snu. Niestety w obecnych czasach, cały czas za czymś gonimy i sen odchodzi na listę rzeczy mniej istotnych, mimo tego, że w piramidzie potrzeb Masllowa znajduje się u samej podstawy! Często także zdarza się, że mimo tego, iż kładziemy się wcześnie spać, to nie możemy zasnąć, przez co budzimy się niewypoczęci. Powodów tej sytuacji może być mnóstwo, jednak chcielibyśmy wyszczególnić jeden – zbyt duża ilość czynników stresogennych. Stres także może powodować to, że nawet gdy zaśniemy, to będziemy się wybudzać, chociażby po to, aby skorzystać z toalety. Niestety my nie pomożemy CI na problemy ze snem i z tym problemem powinieneś kontaktować się już ze specjalistą.
  • Stres.

    Już wcześniej wspominaliśmy o tym czynniku, lecz nie tylko podczas snu może nam przeszkadzać. U osób, które skarżą się na chroniczne zmęczenie, często możemy zauważyć zwiększony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Aby zatem minimalizować wpływ stresu na poziom energii i chęci do treningu warto, poza dbałością o właściwy sen, stosować inne metody radzenia sobie z nim. Pomocne tutaj mogą być umiarkowane ćwiczenia fizyczne, medytacja, czy nawet relaks przy ulubionej lekturze.
  • Niedobory w diecie.

    Jest to niezwykle szeroki punkt, ponieważ może obejmować zarówno niedobory w spożyciu kalorii, jak i również konkretnych marko oraz mikroskładników. O ile sprawa niedoborów kalorii i makroskładników jest dość prosta, o tyle przypadek braków mikroskładników, wymaga nieco szerszego omówienia. Wśród najczęściej występujących niedoborów możemy wyszczególnić niedobór Witaminy B9, witaminy B12 oraz witaminy D, a także magnezu, żelaza i potasu. Dlatego jeżeli podejrzewasz, że w tym może być problem, to zadbaj o prawidłową suplementację.

Zobacz inne nasze artykuły…

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

Z pewnością, jeżeli uczęszczasz już jakiś czas na siłownię, to znasz już te najpopularniejsze ćwiczenia. Jednak dla...

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL