5 Mitów dotyczących rozciągania

Napisane przez redaktor

6 października 2022

Rozciąganie jest przez wiele osób pomijane, mimo tego, że odgrywa naprawdę istotną rolę w treningu. Dbanie o elastyczność mięśni powinno być traktowane, niczym dodatkowych kilka serii naszego planu, ponieważ dobrze wykonany stretching jest w stanie zniwelować wiele przykrych dolegliwości bólowych. Dodatkowo jesteśmy dzięki niemu pozbyć się uczucia sztywności mięśni, jak i ogólnie poprawić funkcjonowanie naszego ciała.

Jednak przez wiele lat, wokół stretchingu narosło bardzo dużo mitów, które pojawiają się zawsze, gdy rozpoczyna się tematyka rozciągania. My wyszczególniliśmy 5 najpopularniejszych. 1. Rozciąganie zmniejsza ryzyko kontuzji.

  Trzeba to jasno powiedzieć, samo rozciąganie nie jest czynnikiem, który mocno ogranicza ryzyko wystąpienia kontuzji! Nawet sam stretching może powodować urazy, więc to nie działa w ten sposób, że zaliczając rozciąganie, będziemy chronieni przez magiczną barierę od kontuzji. Jednak regularne rozciąganie pozwoli nam zadbać o utrzymanie bardziej elastycznych tkanek oraz pozwala na zachowanie mobilności stawów, co już przekłada się na niższe ryzyko przeciążeń i nadwyrężeń.
 2. Rozciągaj się tylko po treningu.

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać stretching o dowolnej porze dnia, pod warunkiem, że dostosujemy metodę rozciągania do panującej pory dnia. Jeżeli mamy w planach rozciągać się w ramach rozgrzewki, to powinieneś postawić na rozciąganie dynamiczne. Natomiast, gdy chcemy porozciągać się po treningu, to dynamiczne rozciąganie może spowodować większe mikrouszkodzenia w porze powysiłkowej, dlatego bardziej sugeruje się metodę statyczną.
 3. Nie powinniśmy rozciągać się przed treningiem.

  Analogicznie do punktu wyżej. Przed treningiem preferuje się bardziej rozciąganie dynamiczne, niż statyczne, ponieważ ta druga metoda może skutecznie obniżyć naszą efektywność podczas treningu, gdyż jest to powiązane z możliwością generowania siły napięcia mięśniowego. Natomiast wykonując stretching dynamiczny, jesteśmy w stanie poprawić nasz zakres ruchów przed ćwiczeniami.
 4. Rozciąganie zmniejsza bóle mięśniowe.

  Dosyć często, w przypadku gdy pojawią się zakwasy, to poleca się stretching, który ma pomóc na te bolączki, jednak czy aby na pewno? Prawdę mówiąc, ciężko znaleźć powiązanie pomiędzy mikropęknięciami mięśni spowodowanymi podczas treningu, z leczniczą formą rozciągania. Poprzez stretching niestety już nie zapobiegniemy uszkodzenim, które już wystąpiły, jednak możemy w ten sposób poprawić sobie samopoczucie oraz pomoże pozbyć się uczucia sztywności.
 5. Rozciąganie jest dobre tylko dla mięśni, ale nie pomaga sercu.

  Jeżeli uważałeś na lekcjach biologii, to doskonale wiesz, że serce także jest mięśniem. Ten mit zakłada, że rozciąganie działa tylko miejscowo, na konkretny mięsień, który jest poddawany rozciąganiu. Jednak przeprowadzono pewne badanie, w którym udowodniono, że rozciąganie wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych, a w konsekwencji na przepływ krwi.

Zobacz inne nasze artykuły…

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

Z pewnością, jeżeli uczęszczasz już jakiś czas na siłownię, to znasz już te najpopularniejsze ćwiczenia. Jednak dla...

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL