WZDĘTY BRZUCH CZY MOŻE ROZEJŚCIE MIĘŚNI PROSTYCH?

Napisane przez trenerkakowalska

28 czerwca 2020

PODOBA CI SIĘ? UDOSTĘPNIJ ZNAJOMYM!

Aspekty wizualne czy… niebezpieczeństwo?

Rozejście mięśni brzucha kojarzy nam się głównie z efektem dużego, uwypuklonego brzucha, czasem przypominającego nawet efekt wzdęcia. Wśród kobiet po porodach krąży nawet przekonanie, że ciało po ciąży się zmienia i trzeba to po prostu zaakceptować. Tutaj się absolutnie zgadzam – zmiany w ciele w tym okresie po prostu zachodzą i to jest fakt, natomiast czy odstępstwa od normalnego wyglądu brzucha i jego funkcjonalności też trzeba zaakceptować? Jak najbardziej nie. Nadmiar skóry czy jej wiotkość mogą wpływać na niezadowolenie ze swojego wyglądu, natomiast dysfunkcje mięśniowe mogą prowadzić także do poważniejszych problemów:

 • przepukliny pępkowej
 • osłabienia mięśni dna miednicy
 • wysiłkowego nietrzymanie moczu
 • nieskutecznych treningów
 • obniżenia narządów rodnych

Jak zdiagnozować rozejście mięśni prostych brzucha? Istnieje kilka sposobów!

konsultacja ze specjalistą (może to być fizjoterapeuta uroginekologiczny bądź trener mający specjalizację z aktywności okołoporodowej)

odchylenie górnej części tułowia do tyłu i obserwacja, czy na środku brzucha nie pojawia się uwypuklenie w kształcie stożka

obserwacja wyglądu brzucha podczas podporu przodem, tzw. deski, jeśli pojawia się uwypuklenie w kształcie stożka, mamy do czynienia z dysfunkcją

Mężczyźni mogą być spokojni, w końcu nie rodzą dzieci!

Jak drugiej części zdania nie da się póki co podważyć, tak pierwszą owszem. Rozejście mięśni prostych nie jest jedynie nieodłączną częścią zmiany wielkości brzucha w czasie ciąży. Możemy je wywołać także zbyt intensywną pracą siłową, która wywołuje za duże ciśnienie w tłoczni brzusznej, np. popularne unoszenie nóg w zwisie na drążku z dużym obciążeniem na nogach, bądź zawieszonym talerzem na łańcuchu przez tułów. Efekty zbyt intensywnej pracy siłowej angażującej mięsień prosty brzucha zamieszczam na zdjęciu poniżej:

Dlaczego stabilizacja jest taka ważna?

Pamiętaj, że praca nad stabilizacją to nie przypadkowe utrzymywanie równowagi, to świadoma aktywacja mięśni, której po prostu trzeba się nauczyć. Pracując nad poprawą swojej stabilizacji, np. poprzez ćwiczenia unilateralne lub umiejętne wykorzystanie sprzętu z nierównoważnym podłożem, aktywujemy mięsień poprzeczny brzucha, który wraz z poprawną pracą mięśni dna miednicy buduje nam gorset mięśniowy i zabezpiecza nasze ciało przed przeciążeniami. Krótko mówiąc stabilizacja i mobilność to nieodłączny krok do skutecznego i bezpiecznego treningu.

Od czego zacząć?

 • Zadbaj o prawidłową postawę ciała.
 • Zgłoś się do specjalisty, który zaopiekuje się Tobą długoterminowo, a poza konsultacją oklei brzuch taśmami do kinesiotaipingu, rozpisze plan treningowy i stopniowe wprowadzanie ćwiczeń (może to być fizjoterapeuta uroginekologiczny bądź trener mający specjalizację z aktywności okołoporodowej).
 • Zaprzestań wszelkiej intensywnej aktywności, w tym skakania, biegania i brzuszków – te ćwiczenia mogą pogorszyć twój stan lub opóźniać efekty naprawcze. Absolutnie zaprzestań używania wszelkich pasów poporodowych, a także bielizny mocno wyszczuplającej.
 • Ćwicz prawidłowy oddech i pracę mięśni dna miednicy codziennie.
Dbaj o regularną regenerację mięśni dna miednicy – rób świecę każdego wieczora przed snem (możesz stopniować poziom trudności ćwiczenia i wykonywać je z oparciem nóg np. o ścianę).
 • Zmodyfikuj swoje codzienne czynności, zadbaj o prawidłowe wstawanie z łóżka, podnoszenie przedmiotów, wstawanie z pozycji siedzącej, czy wysiadanie z  samochodu.
 • Wplataj do rutynowych zadań elementu treningu świadomie poprawiającego Twoją stabilizację (np. pakuj zmywarkę z jedną nogą w górze ;-))
 • Rozluźniaj napięcia mięśniowe w ciele rolując się lub korzystając z terapii manualnej u fizjoterapeuty. Ciało stanowi spójną całość. Na dysfunkcję pracy mięśni brzucha mogą wpływać także dysfunkcje innych części ciała.

Ile czasu trwa “naprawa” mięśni?

Przy codziennej pracy oddechowej, odpowiedniej regeneracji mięśni i stosowaniu się do zaleceń modyfikacji wzorców ruchowych pierwsze efekty widać i czuć już po 2 tygodniach. Czas powrotu do formy w przybliżeniu określi trener lub fizjoterapeuta. Nie fiksuj tylko i wyłącznie na punkcie “zamykania” rozstępu. Potraktuj ciało holistycznie i pracuj nad nim kompleksowo, a efekty zaskoczą cię szybciej niż myślisz.

Autor: Katarzyna Kowalska

Zobacz inne nasze artykuły…

BLOG KIERUNEKTRENER.PL - branża fitness, newsy, szkolenia, wydarzenia, technologie, wywiady