Wszystko o ashwagandzie

Napisane przez trenergdynia

8 lipca 2020

PODOBA CI SIĘ? UDOSTĘPNIJ ZNAJOMYM!

Ashwagandha została nazwana królem ziół ajurwedyjskich.

Zaliczane do wiecznie zielonych krzewów, który rośnie w Indiach, na Bliskim Wschodzie i niektórych częściach Afryki. Jego korzenie i pomarańczowo-czerwone owoce były używane od setek lat w celach leczniczych. Zioło to nazywane jest również żeń-szeniem indyjskim lub wiśnią zimową. Stosowane są różne części rośliny, ale najczęściej w suplementach jest wyciąg z korzeni. Nazwa ashwagandha opisuje zapach jego korzenia (jak koń). Z definicji ashwa oznacza właśnie konia.


Badania sugerują, że działa dobrze w celu zmniejszenia stresu i lęku. Może również nieznacznie zwiększać wydajność siły, poprawiać metabolizm glukozy i zwiększać poziom testosteronu, ale potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić.


W medycynie ajurwedyjskiej ashwagandha jest uważana za rasasanę. Oznacza to zioło, które pomaga utrzymać młodość, zdrowie psychicznie, jak i fizycznie.

Korzenie krzewu były stosowane w leczeniu:
• Artretyzmu;
• Zaparć;
• Bezsenności;
• Problemów żołądkowo-jelitowych;
• Cukrzycy;
• Załamania nerwowego;

Jak przyjmuje się ashwagandę?
Nie ma standardowej dawki, która byłaby badana w nowoczesnych badaniach klinicznych. Może być stosowana w postaci sproszkowanej w dawkach od 450 miligramów do 2 gramów. Suplement można kupić w kapsułkach, proszkach lub jako płynny ekstrakt.


Jakie są korzyści zdrowotne wynikają z przyjmowania suplementu?
Współczesne badania wykazały, że ashwagandha może być korzystna dla wielu zastosowań. Ale wciąż wiele nie wiadomo o tym, jak zioło reaguje w ludzkim ciele. Większość dotychczasowych badań – choć bardzo obiecujących – przeprowadzono na zwierzętach.


Niepokój
Jest możliwe, że ashwagandha działa uspokajająco na objawy lękowe. Badania wykazały, że zioło ma zdolność zmniejszania poziomu lęku. Badacze donoszą, że blokuje szlak stresu w mózgach szczurów poprzez regulację sygnalizacji chemicznej w układzie nerwowym.
Ponadto kilka kontrolowanych badań na ludziach wykazało, że może zmniejszać objawy u osób ze stresem i zaburzeniami lękowymi.
W 60-dniowym badaniu z udziałem 64 osób z przewlekłym stresem osoby z grupy, które uzupełniły ashwagandhę, zgłaszały średnio zmniejszenie lęku i bezsenności, w porównaniu z grupą przyjmującą placebo.


Artretyzm
Ashwagandha jest uważana za lek przeciwbólowy, który działa na układ nerwowy, aby zapobiec wysyłaniu sygnałów bólowych. Uważa się również, że ma pewne właściwości przeciwzapalne. Z tego powodu niektóre badania wykazały, że jest skuteczny w leczeniu postaci zapalenia stawów. W jednym z badań stwierdzono, że zioło ma potencjał jako opcję eczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.


Zdrowe serce
Ashwagandha może mieć wiele korzyści dla zdrowia serca, w tym leczenia:
• wysokiego ciśnienie krwi;
• wysokiego poziom cholesterolu;
• bólach w klatce piersiowej;
• chorobach serca;


W jednym badaniu na ludziach stwierdzono, że stosowanie tego zioła dla zdrowia serca (w połączeniu z innym ziołem ajurwedyjskim) było pomocne w poprawie siły i wytrzymałości mięśni.

Choroba Alzheimera
W kilku badaniach zbadano zdolność ashwagandy do spowalniania lub zapobiegania utraty funkcji mózgu u osób z chorobami takimi jak choroba Alzheimer, Huntington i Parkinson. W miarę postępu tych chorób części mózgu i ścieżki łączące ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do utraty pamięci i funkcji. Badania sugerują, że ashwagandha, podawana myszom i szczurom we wczesnych stadiach choroby, może zapewnić ochronę.


Nowotwór
Kilka bardzo obiecujących badań wykazało, że ashwagandha może być w stanie zatrzymać wzrost komórek w niektórych nowotworach. Badania na zwierzętach wykazały zdolność do zmniejszenia guza płuca. Istnieją zachęcające odkrycia, które sugerują, że zioło może spowalniać ludzkie nowotwory, w tym raka piersi, płuca, nerek i prostaty.


Obniżenie poziomu cukru we krwi
W kilku badaniach wykazano, że ashwagandha obniża poziom cukru we krwi. W jednym badaniu z probówki stwierdzono, że zwiększa ono wydzielanie insuliny i poprawia wrażliwość na insulinę w komórkach mięśniowych. Ponadto kilka badań na ludziach sugeruje, że może obniżyć poziom cukru we krwi zarówno u osób zdrowych, jak i chorych na cukrzycę. Co więcej, w małym badaniu z udziałem 6 osób z cukrzycą typu 2, suplementacja ashwagandhą przez 30 dni obniżyła poziom cukru we krwi na czczo.


Obniżenie poziomu kortyzolu
Kortyzol jest znany jako hormon stresu, ponieważ nadnercza uwalniają go w odpowiedzi na stres, a także gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski. Niestety w niektórych przypadkach jego wysoki poziom może prowadzić do wysokiego poziomu cukru we krwi i zwiększonego gromadzenia tłuszczu w jamie brzusznej. Badania wykazały, że ashwagandha może pomóc w obniżeniu poziomu kortyzolu. W jednym badaniu z przewlekle zestresowanymi dorosłymi osobami, które uzupełniały ashwagandę, zaobserwowano zmniejszenie kortyzolu w porównaniu z grupą kontrolną.
Zmniejszenie objawów depresji


Chociaż nie zostało to dokładnie zbadane, kilka badań sugeruje, że ashwagandha może pomóc złagodzić depresję. W jednym kontrolowanym 60-dniowym badaniu z udziałem 64 dorosłych osób, które przyjmowały 600 mg ekstraktu ashwagandhy o wysokim stężeniu dziennie, odnotowano zmniejszenie depresji.


Zwiększenie poziomu testosteronu
Suplement może mieć silny wpływ na poziom testosteronu i zdrowie reprodukcyjne. W jednym badaniu z 75 niepłodnymi mężczyznami grupa leczona ashwagandhą wykazała zwiększoną liczbę i ruchliwość plemników. Co więcej, leczenie doprowadziło do znacznego wzrostu poziomu testosteronu. W innym badaniu mężczyźni, którzy otrzymali ashwagandhę, doświadczyli wyższych poziomów przeciwutleniaczy i lepszej jakości nasienia.


Zwiększenie masy mięśniowej i siły
Badania wykazały, że ashwagandha może poprawić skład ciała i zwiększyć siłę. W badaniu mającym na celu ustalenie bezpiecznej i skutecznej dawki ashwagandhy, zdrowi mężczyźni, którzy przyjmowali 750–1250 mg sproszkowanego korzenia suplementu dziennie, zyskali siłę mięśni po 30 dniach. W innym badaniu osoby przyjmujące ashwagandhę miały
znacznie większy przyrost siły i wielkości mięśni. To także ponad dwukrotnie zwiększyło procent tkanki tłuszczowej w porównaniu z grupą placebo.


Obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów
Oprócz działania przeciwzapalnego, ashwagandha może przyczynić się do poprawy zdrowia serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów. W jednym badaniu na szczurach stwierdzono, że obniżył się poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów odpowiednio o 53% i prawie 45%. Chociaż kontrolowane badania na ludziach wykazały mniejsze wyniki, zaobserwowano imponującą poprawę tych markerów. W 60-dniowym badaniu na dorosłych, grupa przyjmująca najwyższą dawkę standaryzowanego ekstraktu z ashwagandhy doświadczyła średnio 17% spadku LDL (złego) cholesterolu i 11% spadku trójglicerydów.


Poprawa funkcji mózgu
Badania na zwierzętach sugerują, że ashwagandha może łagodzić problemy z pamięcią i funkcjami mózgu, które są spowodowane urazem lub chorobą. Wykazano, że promuje aktywność przeciwutleniającą, która chroni komórki nerwowe przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. W jednym badaniu szczury z padaczką leczone ashwagandhą miały prawie całkowite odwrócenie upośledzenia pamięci przestrzennej. Prawdopodobnie było to spowodowane zmniejszeniem stresu oksydacyjnego.
W jednym kontrolowanym badaniu zdrowi mężczyźni, którzy przyjmowali 500 mg standaryzowanego wyciągu dziennie, odnotowali znaczną poprawę czasu reakcji i wydajności zadania w porównaniu z mężczyznami, którzy otrzymali placebo. Kolejne 8-tygodniowe badanie z udziałem 50 osób dorosłych wykazało, że przyjmowanie 300 mg ekstraktu z korzenia ashwagandhy dwa razy dziennie znacznie poprawiło ogólną pamięć, wydajność zadań i uwagę.
Kto nie może przyjmować ashwagandhy?


Ashwagandha jest ogólnie uważana za dobrze tolerowaną w małych i średnich dawkach. Ale nie było wystarczającej liczby długoterminowych badań, aby zbadać możliwe działania niepożądane.

Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania, ponieważ może to spowodować wczesne porody. Osoby z chorobami autoimmunologicznymi powinny unikać ashwagandhy, chyba że zezwoli na to lekarz. Obejmuje to osoby z chorobami takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, zapalenie tarczycy Hashimoto i cukrzyca typu 1. Osoby przyjmujące leki na chorobę tarczycy powinny zachować ostrożność podczas przyjmowania ashwagandhy, ponieważ może to zwiększyć poziom hormonów tarczycy u niektórych osób.


Ashwagandha i medycyna ajurwedyjska wciąż pozostają tajemnicą dla współczesnej nauki. Wiele dotychczasowych badań było zbyt małych, przeprowadzonych tylko na zwierzętach i w małym odsetku na ludziach. Z tego powodu naukowcy nie mogą z całą pewnością stwierdzić, że jest to skuteczne leczenie. Ale nie mogą też zignorować korzyści. Ważne jest, aby pamiętać, że ashwagandha nie powinna zastępować żadnych zabiegów medycznych zalecanych przez lekarza. Jak każdy suplement – może być jedynie dodatkiem.

Autor: Marcelina Paprocka

Zobacz inne nasze artykuły…

BLOG KIERUNEKTRENER.PL - branża fitness, newsy, szkolenia, wydarzenia, technologie, wywiady