Wszystko, co musisz wiedzieć, że odpowiednio dobrać trening do podopiecznego!

Cześć wszystkim! Dzisiaj opowiem o 5 rzeczach, którymi warto się kierować przy dobieraniu treningu do podopiecznego. 

Zacznijmy od tego, że tak naprawdę wszystko zależy od podopiecznego. Nie ma jednego uniwersalnego treningu ( dlatego nazywa się personalny). W końcu dobieramy go pod określoną osobę. Tzw. masówki (te same treningi dla kilku osób) nie działają i czasami źle się kończą, ale nie będę w to wchodził. 

Oprócz tych pięciu aspektów warto sprawdzić kondycję danej osoby. W jaki sposób? np. wysokim unoszeniem kolan, pompkami czy przysiadami. Wystarczą zwykłe testy sprawnościowe.

Przejdźmy do sedna.

Pierwszy punkt to odpowiedni wywiad treningowy i na tym powinniśmy bazować, żeby odpowiednio dobrać przerwy między seriami, przerwy między ćwiczeniami, ciężar maksymalny i ćwiczenia, jakie dobierzemy. Inaczej może to się źle skończyć dla podopiecznego, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. 

Drugi punkt to są informacje wynikające z treningu testowego. Min. zakres ruchu, mobilność, sprawność. Dzięki temu jesteś w stanie wykluczyć niektóre ćwiczenia, bazując na wynikach. Oprócz tego warto sprawdzić, jak ktoś sobie radził na treningu testowym. 







Trzeci punkt to dobieranie ćwiczeń i obciążeń, czyli tam już sprawdzamy, jakie ćwiczenia ktoś jest w stanie wykonać i z jakim ciężarem. Mamy tam już wtedy takie wstępne “zawiasy”. Jak to sprawdzić? Np. wpuszczam podopiecznego na ławkę i mówię: “zrób 12 powtórzeń tym ciężarem”. Jeśli widzę, że ciężko mu idzie, jest to dla mnie sygnał. 

Tutaj dochodzi czwarta, czyli progress siłowy. Ciężar, o którym mówiłem wcześniej, jest tylko środkiem do celu. Musisz zastanowić się, jakie ćwiczenia budują sylwetkę i nadają się do zrobienia progressu.

Kolejna rzecz. Taki plan treningowy musi być zaplanowany koniecznie na przynajmniej 4 tygodnie, dlatego że jeśli na pewnym etapie ktoś inaczej zareaguje na ćwiczenia, trzeba je najszybciej zmienić. 

Kluczem jest tutaj patrzenie na co reaguje dana osoba i jak czuje się podopieczny podczas poszczególnych ćwiczeń. Warto też zwracać na reakcje poszczególnych części ciała: łydek, bicepsów czy ud. 

Zachęcam Cię do zgłębiania głównie wiedzy treningowej, głównie anatomii, ponieważ dzięki temu będziesz mógł odpowiednio dobrać ćwiczenia do podopiecznego. 

Dziękuję za Twój czas! Będę wdzięczny, jeśli podzielisz się tym wpisem w social mediach. Twoi znajomi na pewno będą Ci wdzięczni. 

Do zobaczenia za tydzień!

Zobacz inne nasze artykuły…

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL