Urazy i kontuzje w CrossFit

Napisane przez redaktor

6 października 2022

CrossFit stał się już popularny na całym świecie, jednak wiele osób nadal dywaguje nad tym, czy jest to bezpieczna dyscyplina sportowa. Dzieje się tak z uwagi na to, że CrossFit jest dosyć energicznym treningiem, którego częstym elementem jest bieganie, czyli jedno z najbardziej kontuzjogennych elementów sportów. Podczas biegania w naszym organizmie dochodzi do dużej ilości powtarzalnych wstrząsów, podczas których istnieje spore ryzyko urazu.

Ale jak to się ma do samego CrossFitu?

Aby ustalić, czy CrossFit jest ryzykowną dyscypliną sportową przeprowadzono badania na 3049 uczestnikach, którzy ćwiczyli tę dyscyplinę przez ostatnie 4 lata.Jakie były wyniki?

Aż 30,5% badanych uczestników zgłosiło, że doznało kontuzji w ciągu ostatniego roku trenowania CrossFitu. Najczęściej były to urazy ramion, grzbietu, kolan, łokci i nadgarstków. Kontuzje dotyczyły zarówno mężczyzn, jak i kobiet oraz występowały najczęściej wśród grupy osób, która trenowała od 3 do 5 dni w tygodniu.

Podsumowując, uzyskany współczynnik kontuzji wyniósł 0,27 na 1000 godzin treningu, przy założeniu 5 treningów w tygodniu. Przy 3 treningach w tygodniu, wskaźnik ten wzrósł do 0,74 kontuzji na 1000 godzin.

A jak te wyniki mają się do innych dyscyplin?

  • Trójbój siłowy od 2,9 do 4,4 kontuzji na 1000 godzin treningu.
  • Kulturystyka od 0,24 do 1 kontuzji na 1000 godzin treningu.
  • Podnoszenie ciężarów 3,3 kontuzji na 1000 godzin treningu.
  • Trening i start w dyscyplinach strongmanów 5,5 kontuzji na 1000 godzin treningu.

Trening CrossFit nie należy do najniebezpieczniejszych treningów, jednak możemy dalej zauważyć spore ryzyko wystąpienia urazów. Dlatego nie ważne co trenujesz, musisz przykładać dużą wagę do tego, w jaki sposób wykonujesz ćwiczenia oraz, czy Twój organizm jest wystarczająco dobrze rozgrzany, ponieważ to minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji!

Zobacz inne nasze artykuły…

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

Z pewnością, jeżeli uczęszczasz już jakiś czas na siłownię, to znasz już te najpopularniejsze ćwiczenia. Jednak dla...

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL