PSYCHOLOGICZNE BLOKADY PODOPIECZNEGO W ODNIESIENIU DO WSPÓŁPRACY ONLINE

Napisane przez mzaborska

23 kwietnia 2020

PODOBA CI SIĘ? UDOSTĘPNIJ ZNAJOMYM!

Witaj Trenerze!

Dzisiejszy artykuł ma na celu zrozumienia blokad Twojego Podopiecznego do współpracy online. Branża fitness w obecnym czasie została mocno poturbowana. Jest to ciężki czas dla obu stron. Dla Twojego podopiecznego oraz dla Ciebie Trenerze. Znajdź chwilę na analizę blokad Twojego Podopiecznego, aby Wasza współpraca układała się jak najlepiej, tak abyś lepiej zrozumiał problemy Twoich Podopiecznych i mógł ułatwić jego życie.

Poniżej przedstawiam Ci 9 problemów, z którymi borykają się Twoi podopieczni w odniesieniu do treningów online.

1. ORGANIZACJA CZASU – może wydaje Ci się to dziwne ale taka jest prawda, pierwszy punkt wśród moich podopiecznych. Planowanie oraz priorytetowanie zadań. Dla nas jako Trenerów często ten punkt jest bagatelizowany. Jak to nie masz czasu?! Ty jako Trener, osoba pracująca z treningiem kilka a nawet kilkanaście godzin dziennie, nie masz z tym problemów. Dla nas jest to wypracowany nawyk tak jak mycie zębów, nasza praca i inny schemat planowania. Twój Podopieczny, (często młoda, zmęczona mama) na pierwszym miejscu stawia dzieci, sprzątanie, gotowanie i setki innych rzeczy które poprzedzają trening. Przede wszystkim Ty jako Trener musisz zrozumieć, że dla innych ludzi istnieją ważniejsze rzeczy niż aktywność fizyczna. Nie z bulwersacją, ale ze zrozumieniem że Twój Podopieczny ma inny system wartości, niż osoba pracująca w świecie fitnessu.

2. MOTYWACJA – mowa o motywacji obustronnej:

  • Motywacja Wewnętrzna Podopiecznego– ponieważ dom kojarzy się z miejscem spokoju i odpoczynku, Twój Podopieczny ma wewnętrznie skomplikowaną sytuację. „Chciałbym, ale mi się nie chce” – odwieczny problem Podopiecznych. Słomiany zapał, brak wsparcia w rodzinie oraz inne wymówki, które są bardziej i mniej ludzkie.. To z czym boryka się Twoj Podopieczny, to brak wewnętrznej motywacji do treningów w domu.
  • Motywacja Trenera– prawda jest taka, że Podopieczny często płaci nie tylko za Twoje treningi, ale za Twoja motywacje, z która sam ma problem (za osobowość również). Z własnego doświadczenia wiem, że istnieje wiele „typów” Podopiecznych. Z jednymi praca układa się według schematu: plan, działanie, efekt. Z inna grupą, treningi wyglądają jak wewnętrzna wojna. Wewnętrzna frustracja, negacja Twoich zaleceń, dlaczego tak a nie inaczej, bo tamten i tamta powiedzieli.. (znasz to Trenerze..?). Oczywiście Ty jako Trener, jesteś również Motywatorem, moim przesłaniem jest, abyś zrozumiał że w dużym stopniu efekt Waszej współpracy jest uzależniony od Twojej motywacji.


3. KONTAKT ON-LINE – oczywiście wszystko zależy jaki rodzaj współpracy nawiązujesz, czy są to treningi „live” on-line czy plan treningowy, który Podopieczny realizuje sam. Zajmijmy się teraz drugim rodzajem współpracy. Jak to działa? Konsultacja, płatność, plan treningowy, koniec? Nie Trenerze. Twój Podopieczny przychodzi do Ciebie ponieważ oczekuje pomocy, wsparcia oraz motywacji. Częstą blokadą Twoich Podopiecznych jest to, że czują się „osamotnieni”. Podopieczny ma wiele pytań, często sugestie, wątpliwości które dla Ciebie są błahe. Czy utrzymujesz z nim stały kontakt? Czy jesteś wystarczająco pomocny? Czy odpisujesz na wiadomości? Czy masz to gdzieś bo kasa się zgadza? Częsta blokadą są złe doświadczenia wcześniejszej współpracy. Brak kontaktu oraz wsparcia blokuje ludzi przed rozpoczęciem treningów on-line. Branża fitness jest bardzo mocno rozbudowana. Czas w którym jesteśmy obecnie weryfikuje również Trenerów. Jeśli myślisz że Twój Podopieczny jest naiwny i nie obserwuje tego co dla niego robisz, to muszę Cię bardzo rozczarować. Może uda Ci się nawiązać jednorazowa współpracę ale jeśli nie zbudujesz relacji z Twoim Podopiecznym, nie będzie to współpraca długodystansowa. Ludzie obserwują, porównują – może nie tylko świadomie ale podświadomie, widzą czy jesteś zaangażowany w Wasza współpracę. Ogarnij swoje planowanie Trenerze! Współpraca on-line to nie tylko plan treningowy, (nie kopiuj – wklej, lecz spersonalizowany i dopasowany plan do celów i miejsca!) ale również to co za tym idzie. Budowanie relacji, tak aby Twój Podopieczny widział, że ma w Tobie wsparcie, czuł że jego obawy i lęki są dla Ciebie ważne, że rozwiązujesz jego problemy nie tylko kiedy należy zapłacić fakturę!

4. BRAK SPERSONALIZOWANEJ OFERTY – jak to jest z Tobą Trenerze? Weź listę Twoich podopiecznych, kwestionariusze osobowe i zobacz jaki jest cel Twoich Podopiecznych. Ile osób ma na celu start w zawodach? Ile osób przygotowanie do trójboju siłowego..? Zaskoczony? Cel Twojego Podopiecznego nie jest Twoim celem. Kropka! Zdecyduj jaka jest grupa docelowa z która chciałbyś współpracować i dostosuj ofertę do Twoich Podopiecznych.

5. WARTOŚĆ – Wartość sama w sobie. W dobie internetu i możliwość które z niego płyną nie trudno znaleźć setki filmów treningowych na znanych portalach internetowych. Widzisz, Twój podopieczny nie widzi ile czasu poświęciłeś na swoją edukacje. Ile czasu spędzasz na przygotowywaniu planów. Dla Twojego podopiecznego abstrakcja jest pojęcie „periodyzacja treningu”. Często Twój podopieczny nie widzi sensu płacenia za trening online, gdy na wyciągnięcie ręki ma darmowe programy. Sytuacja jest znacznie prostsza jeśli chodzi o Podopiecznego z którym pracowałeś już jakiś czas, który ma do Ciebie zaufanie oraz widzi efekty Waszej współpracy. Zazwyczaj nowa osoba, która chce dopiero podjąć współpracę ma więcej „wartościowych blokad” niż osoba z która współpracujesz od kilku miesięcy. Tak Trenerze, to Twoja oferta która prezentujesz przedstawia wartość sama w sobie. Zamiast oburzać się, że ludzie nie doceniają Twojej pracy, że nie widzą ile czasu poświęcasz na edukację i przygotowanie planów – przedstaw to co sobą reprezentujesz, jaką wiedzę posiadasz i jak możesz pomóc osobie, która chce dopiero podjąć współpracę.

6. SPRZĘT – tak, wiem że Ty jako Trener masz w zasięgu ręki nawet w domu sprzęt treningowy, ale niekoniecznie Twój Podopieczny. Dla jednej grupy ludzi nie będzie większym problemem użycie 2 butelek wody jako hantli, dla drugiej grupy będzie wiązało się to z frustracją że nie dysponują sprzętem którego od niego wymagasz.

7. TECHNIKA – kolejną blokadą jaką możemy wyróżnić jest obawa o niepoprawną technikę ćwiczeń. Nie masz np. fizycznej możliwości ustawienia dobrej pozycji kolano-stopa swojemu Podopiecznemu. Nie masz możliwości asekuracji i zmiany pracy toru hantli. Oczywiście my jako Trenerzy nadzorujemy i udzielamy wskazówek podczas treningu on-line ale nie mamy fizycznego kontaktu, który pozwoli Podopiecznemu poczuć się pewniej i bezpieczniej.

8. SZKLANY EKRAN – połączona bariera kontaktu personalnego z motywacją. Ekran tworzy sam w sobie barierę w kontaktach międzyludzkich. Nie masz możliwości przybicia „high five” lub poklepania po ramieniu. Twój Podopieczny potrzebuje personalnego kontaktu z wielu różnych względów. Powróćmy do celu Twojego Podopiecznego. Pamiętasz? To co możesz przeczytać w formularzu osobowym, to jest tylko połowa jego potrzeb. Musisz nauczyć się czytać „między wierszami”. . Spotkałeś się kiedyś z Podopiecznym który Wasze spotkanie zaczyna od relacji co u niego słychać? Oczywiście. Nie raz! Wasze spotkania treningowe to nie tylko serie i powtórzenia. Czasami treningi to ucieczka do innego świata, chwila dla siebie, chwila wytchnienia od pracy, dzieci, prania, sprzątania.. Powtórzę się.. Dom to miejsce odpoczynku oraz setki innych obowiązków. Dla niektórych wymiana treningów na on-line będzie bariera psychologiczna, ponieważ w swoich czterech ścianach nie znajduje tego czego potrzebuje – i nie mówimy tu o sprzęcie. Spójrz na piramidę potrzeb Maslova. Ekran nie pomaga w realizacji potrzeby przynależności i potrzeby uznania. A to jest to czego Twój Podopieczny również potrzebuje!

9. MIEJSCE – z punktu szklanego ekranu przechodzimy płynnie do kolejnego punktu jakim jest miejsce. Dom. Biegające dzieci, pies czy obdrapana ściana w tle podczas treningu on-line. Tak tak. Ty również szukasz pięknego kadru dla ustawienia swojej kamery. Może nie jest to przeogromna bariera a sytuacja niekomfortowa bo zawsze znajdziesz kadr, gdzie wizualizacja Twojego wnętrza jest dobra. Dzieci ani psa nie zamkniesz w pokoju lub nie wyrzucisz ich za drzwi. Trenerze trochę wyrozumiałości i zrozumienia! Dla innej grupy ludzi dom będzie wspaniałym miejscem do ćwiczeń! Wszystko zależy jakie Twój Podopieczny ma nastawienie do przebywania w zbiorowiskach ludzkich. Sam wiesz że istnieją osoby które zamiast zajęć grupowych wybierają treningi personalne ponieważ czują się przytłoczone obecnością innych ludzi.

Podsumowując. Szklany ekran stwarza wiele barier, ale jest również czymś co dla wielu będzie udogodnieniem. Oczywiście każdy człowiek jest inny, ma inne cele, wartości oraz przekonania. Ty jako Trener musisz przełamywać bariery, pomagać w zrozumieniu, stwarzać możliwości – nie budować większego muru. Wszystkie wymienione powyżej bariery są po prostu.. ludzkie! Pamiętaj że pracujesz z człowiekiem i dla niego.

Twoja praca to nie tylko układanie planów treningowych ale motywacja i spełnianie potrzeb Twojego Podopiecznego (takich o których on nawet nie myśli). Dobry Trener powinien być również dobrym Obserwatorem. Czy obserwujesz zachowania Twoich Podopiecznych? Czy próbujesz rozwiązywać jego problemy? Czy słuchasz jakie komunikaty wysyła Twój Podopieczny?

Przełamuj bariery. Blokadę można usunąć, jedna zajmie mniej a druga więcej czasu. Istnieją również wewnętrzne blokady/przekonania, których nie polecam Ci usuwać. Nie możesz wymagać od swoich Podopiecznych aby na pierwszym miejscu zawsze stawiali trening. Oprócz życia fit, każdy z Twoich Podopiecznych jest człowiekiem i ma do wypełnienia inne obowiązki. Postaraj się raczej motywować i pokazywać inne drogi i alternatywy.

Jak? Najprościej! Rozmową!

Zobacz inne nasze artykuły…

BLOG KIERUNEKTRENER.PL - branża fitness, newsy, szkolenia, wydarzenia, technologie, wywiady