Plan dnia tak samo ważny, jak plan treningowy?!

Napisane przez Kuba Kocielski

9 sierpnia 2020

PODOBA CI SIĘ? UDOSTĘPNIJ ZNAJOMYM!

Planowanie to nieodłączny element każdego naszego dnia. Chcąc nie chcąc, musimy planować różne czynności, które będziemy wykonywać w ciągu dnia. Mamy wyznaczony czas na pracę, na jedzenie, na spotkania czy na relaks. Wszystko po to, żeby móc ten dzień określić jako produktywny i przynoszący wymierne korzyści jednak też żeby nie był zanadto obciążający ponieważ może to odbić się długofalowo na naszym zdrowiu. Podobnie odnieść możemy się do planu treningowego, który jest zaplanowanym szeregiem czynności, które mają pozwolić nam w sposób produktywny wykorzystać czas na treningu a przy tym zamiast zaszkodzić naszemu zdrowiu – wspomóc je.

📌 Czym jest plan⁉️

Czymś, co wydaje się stratą czasu a w rzeczywistości jest jego inwestycją i daje nam sporą przewagę. Taki plan to szereg czynności, które wykonujemy przez określony czas (na przykład miesiąc) na treningach. Jest to dobór ćwiczeń i ich parametrów do naszych preferencji, słabych punktów, wad postawy i celów tak, żeby efekt był maksymalny a skutki uboczne zniwelowane do zera. Warto poświęcić jeden trening w miesiącu po to, żeby zaplanować swoje działania na salę treningową lub doczytać o problemach, które nam doskwierają i uniemożliwiają osiągnąć więcej.

📌 Po co właściwie planować trening⁉️

Trening planuje się od podstaw. Zarówno jego częstotliwość, różnorodność ćwiczeń, ilość ćwiczeń jak i zastosowane ćwiczenia robią różnicę przy konstruowaniu planu treningowego. To jaki będziemy robić trening (zakładając że ma on być efektywny) będzie zależny też od Twojego planu dnia, czyli od tego ile masz czasu na trening, jak odpoczywasz, jak śpisz i jak jesz. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które mogą pozytywnie lub negatywnie wpływać na Twoją wydajność w trakcie treningu, dostosować się do nich lub próbować je zmienić. Czyli krótko mówiąc – stworzyć plan.

Podobnie jest w przypadku gdy doskwierają Ci rożnego rodzaju bóle stawów lub cierpisz na jakąś chorobę – również trzeba to zanotować i odpowiednio się do tego dostosować ponieważ bez uprzedniego stworzenia planu działania prędzej możesz sobie zrobić krzywdę niż zanotować wymierne efekty swojego treningu. A będąc przy efektach – mając określony plan wiemy jak dane ćwiczenia, ilość powtórzeń czy częstotliwość treningu na nas wpływają.

Dzięki temu możemy prowadzić sobie notatki na temat zanotowanych postępów a przy następnym planie spróbować coś innego. Dzięki temu poznamy swoje ciało i będziemy wiedzieć na co reaguje najlepiej i będziemy bardziej zmobilizowani do tego, żeby dowiedzieć się czegoś o nowych ćwiczeniach lub technikach treningowych. Sprawi to że nasz trening będzie ciekawszy i dawał więcej frajdy, a co równie ważne – będzie zdecydowanie bardziej efektywny.

Podsumowanie 🤔

Planowanie treningu wymaga wiedzy i chęci eksperymentowania na sobie, o ile jeszcze nie masz z tym jeszcze zbyt dużego doświadczenia. Jeśli nie masz problemów zdrowotnych, czujesz się dobrze i po prostu chcesz zacząć ćwiczyć żeby lepiej wyglądać lub być sprawniejszym – próbuj! Jeśli jednak nie jesteś do końca pewny swojego stanu zdrowia, doskwierają Ci bóle kręgosłupa lub widzisz, że Twoja postawa ciała nie jest prawidłowa – lepiej skontaktuj się najpierw z kimś bardziej doświadczonym. W obu wypadkach jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zapraszam Cię na bezpłatną konsultację telefoniczną na której podam Ci praktyczne wskazówki pomocne przy planowaniu treningu!

‼️ Napisz na e-mail kuba@carlitostrenuje.pl wiadomość pod tytułem „konsultacja – NUMER TELEFONU”. Na pewno się odezwę 💪💪

Porady przygotował Kuba Kocielski – Trener Personalny

Zobacz inne nasze artykuły…

BLOG KIERUNEKTRENER.PL - branża fitness, newsy, szkolenia, wydarzenia, technologie, wywiady