Jakie badania wykonać przez rozpoczęciem treningów?

Napisane przez redaktor

6 października 2022

Chcąc rozpocząć swoją przygodę na siłowni, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Oprócz tego, że kupujesz strój, buty, czy karnet na siłownię, to powinieneś także zainteresować się tym, w jakiej obecnie kondycji stoi Twój organizm. Brak wiedzy na ten temat może spowodować problemy z osiągnięciem zamierzonych celów, uszczerbek na zdrowiu, a nawet w skrajnych wypadkach – śmierć! Dlatego warto wiedzieć, jakie badania wykonać, aby wejść na siłownię z pełną świadomością swojego ciała!Jakie badani powinniśmy wykonać?

 1. Badanie moczu.

  Nie od dziś wiadomo, że mocz jest świetnym nośnikiem informacji, co się dzieje w naszym organizmie. Potrafi nam powiedzieć nie tylko o kondycji naszych nerek, ale także jaką mamy ilość kreatyniny w ciele, poziom białka, erytrocytów, leukocytów, czy bilirubiny. Są to ważne wskaźniki, które u zdrowej osoby nie powinny być znacznie poza normami. Na szczęście każde laboratorium na wydruku z naszymi wynikami, będzie wskazywało normę oraz uzyskany przez nas wynik, który powinien się mieścić w widełkach, jakie wskazuje laboratorium.
 2. Badanie ciśnienia krwi.

  Jest to jedno z najłatwiejszych badań, gdyż możemy je przeprowadzić za pomocą ciśnieniomierza już sami w domu, jednak jest bardzo często bagatelizowane przez poczatkujących. Ten pomiar jest w stanie nam powiedzieć bardzo dużo o naszej kondycji zdrowotnej, gdyż za jego pomocą możemy wykryć problemy z sercem, naczyniami krwionośnymi, hormonami, czy zaburzoną pracę nerek.
 3. Morfologia.

  Jest to jedno z najbardziej popularnych i najczęściej unikanych badań w tym zestawieniu. Morfologia jest w stanie nam powiedzieć naprawdę dużo na temat naszego zdrowia, jednak przy okazji warto także wykonać OB. I CRP, aby wykluczyć ewentualne stany zapalne, które mogą rozwijać się w naszym ciele.
 4. Fizjoterapeuta.

  Warto raz na jakiś czas wybrać się do fizjoterapeuty na oględziny, abyśmy mieli wgląd na naszą postawę oraz motorykę. Dodatkowo jest to ważny punkt przed siłownią, ponieważ będziemy mogli wykluczyć niewłaściwy sposób trenowania przez wady postawy, przed samym rozpoczęciem ćwiczeń.

Zobacz inne nasze artykuły…

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

Z pewnością, jeżeli uczęszczasz już jakiś czas na siłownię, to znasz już te najpopularniejsze ćwiczenia. Jednak dla...

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL