Jak ważne jest zadbanie o obręcz barkową?

Napisane przez Mateusz Groniewicz

9 sierpnia 2020

Bóle w okolicach barków to problem dotykający coraz szerszej grupy osób, do której włączymy nie tylko zawodowców, adeptów siłowni ale i zwykłych „Kowalskich”‼️

Problem ten pojawia się u osób w różnym wieku oraz przy różnym poziomie wytrenowania ciała. Najczęściej dolegliwości mają charakter przeciążeniowy, idąc dalej źródłem bólu mogą być urazy lub też zmiany zwyrodnieniowe stawów. Dlatego w tym wpisie podzielę się z Wami poradami, które mogą okazać się pomocne przy zadbaniu o zdrowie naszych barków.

Na początku uwagę należałoby skupić na ogólnym ruchu. Tak, ruchu. ? Układ mięśniowy oraz kostny w naszym ciele będzie wykazywał lepszą kondycję, jeśli zadbamy o odpowiednie ćwiczenia ruchowe. Spróbujcie poświęcić około 20 min dziennie na rozruch w formie spaceru z psem, nordic walkingu czy też rowerka stacjonarnego. Tak umiarkowana forma aktywności przyczyni się do lepszego funkcjonowania oraz z uwagi na profilaktykę zapobiegnie urazom oraz przeciążeniom w naszych stawach. Idąc dalej, warto byłoby skupić się na tym, co robimy przez większość dnia – czyli na pracy lub nauce. Jeśli nie zadbamy o odpowiednie ułożenie ciała oraz o prostą postawę, odbije się to na zdrowiu naszych barków.Zapamiętajcie te dwa wyrazy – wyprost oraz rozciąganie‼️ Te dwa pojęcia są bardzo dobre dla dobrego stanu waszej obręczy barkowej. Najprostszym ćwiczeniem jakie możecie wykonać co pewien czas jest próba złączenia łopatek na około 10 sekund w kilku seriach. To ćwiczenie sprawi, że wasza klatka piersiowa wypnie się do przodu, a wasza obręcz barkowa rozciągnie, nie pozwalając na długotrwałe „garbienie się”. Kolejną propozycją niech będzie tak zwana: leniwa pobudka. Zaraz po obudzeniu poświęćcie kilka minut na spokojne poprzeciąganie się w każdą możliwą stronę zamiast w pośpiechu wyskakiwać z łóżka.

Warto wspomnieć też o istotnej roli dobrego i głębokiego snu, podczas którego nasz organizm powinien się w pełni regenerować. Tak samo więc dobrym pomysłem będzie zadbanie o pozycję ciała gdy leżymy. Z pomocą przyjdzie wybór odpowiednio dopasowanego materaca oraz samej poduszki, której profil powinien neutralnie kształtować nasz odcinek szyjny kręgosłupa, tym samym rozluźniając barki. To sprawi, że nasze mięśnie będą zwolnione z pracy przez całą noc. Nie warto oszczędzać na odpowiednio dobranym materacu oraz poduszce, a podejść do tego jako inwestycja na lata, która istotnie wpłynie na jakość naszego zdrowia i samopoczucia.

‼️ Pamiętajcie, nie ma jednego, magicznego, uniwersalnego ćwiczenia, po którym ból w barkach momentalnie odpuści. Przywrócenie równowagi w zastałych mięśniach i strukturach stawowych wymaga trochę czasu. A zatem wyposażcie się w cierpliwość i już teraz zróbcie sobie prezent w postaci większej troski o zdrowie waszych barków.

Porad udzielił Mateusz Groniewicz – trener personalny

CZYTAJĄC DOWIESZ SIĘ:

obręcz barkowa
czym jest obręcz barkowa
obręcz barkowa mięśnie
obręcz barkowa jak mierzyć
obręcz barkowa co to jest
obręcz barkowa a trening na siłowni
obręcz barkowa a ćwiczenie na siłowni

Zobacz inne nasze artykuły…

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

Z pewnością, jeżeli uczęszczasz już jakiś czas na siłownię, to znasz już te najpopularniejsze ćwiczenia. Jednak dla...

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL