Jak suplementować się latem, aby cieszyć się energia i dobrym zdrowiem?
Lato jest okresem, w którym zazwyczaj więcej odpoczywamy, bardziej dbamy również o nasze życie towarzyskie oraz częściej urlopujemy. Wszystkie te czynniki mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Co należy stosować, aby kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się urodą oraz dobrym samopoczuciem w okresie letnim?
Witamina D – czy latem jest potrzebna?
Największym dylematem w suplementacji dla każdego z nas jest witamina D. Lekarze i farmaceuci zalecają stosowanie jej w okresie od jesieni do wiosny. W naszym klimacie słonecznych dni jest naprawdę bardzo mało, więc czy taka suplementacja na pewno wystarczy? Musimy pamiętać, że każdy z nas prowadzi inny tryb życia, uprawia inny rodzaj oraz różną ilość aktywności fizycznej i ma zupełnie inną pracę. Na konieczność dodatkowej suplementacji wpływają takie czynniki jak wysoka aktywność fizyczna, niedobory w diecie spowodowane nieodpowiednim sposobem odżywiania się lub dietą redukcyjną, która nie może zapewnić nam odpowiedniej ilości mikroskładników. dodatkowym czynnikiem wpływającym na konieczność stosowania suplementów jest towarzyszący nam każdego dnia stres, który stał się już chorobą cywilizacyjną.
Aby naturalnie wytworzyć witaminę D organizm musi regularnie eksponowany na słońce, minimum kilkanaście minut w ciągu dnia. Warunki geograficzne, położenie oraz klimat, w którym żyjemy nie daje nam gwarancji na to, że codziennie będziemy mieli możliwość kąpieli słonecznej. Bardzo ważnym aspektem zażywania promieni słonecznych w celu wytworzenia odpowiedniej ilości jednostek witaminy D w skórze jest używanie kremów z filtrami, które hamują syntezę witaminową w skórze, ponieważ blokują promieniom dostęp do niej.
Oprócz filtrów słonecznych czynnikiem hamującym syntezę witaminy może być nasza praca. Godziny spędzone w korkach, w samochodzie, delegacjach – wszystko to sprawia, że nie mamy czasu na spędzenie odpowiedniej ilości czasu na powietrzu. Jeżeli więc nie jesteśmy młodą, zdrową i często zażywającą aktywności na świeżym powietrzu osobą, należałoby się zastanowić nad dodatkową, doustną suplementacją witaminy D. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D mają dzieci, które ciągle rosną oraz kobiety w ciąży. Również osoby starsze oraz zmagające się z nadwagą i otyłością mają wskazanie na większe spożycie witaminy D, ponieważ ich masa kostna narażona jest na zmniejszanie się, jeżeli będziemy mieli niedobór witaminy w organizmie.
Antyoksydanty – czym są i dlaczego są tak ważne?
Latem spożywamy również dużo więcej witamin i minerałów w posiłkach, ponieważ łatwiej jest nam dostać świeże owoce i warzywa. Takie nowalijki są dużo lepszym źródłem mikroskładników, niż zbiory szklarniowe, które jemy przez cały okres zimy.
Bardzo ważnym składnikiem naszej diety w lecie są antyoksydanty. Nie tylko chronią one przed szkodliwym dla naszej skóry promieniowaniem UV, ale również przed przedwczesnym starzeniem się skóry oraz tkanek. Największymi szkodnikami, które są zwalczane przez antyoksydanty są wolne rodniki. To one niszczą i rozkładają struktury białek i tkanek, dlatego są szkodliwe dla naszego zdrowia. Najpopularniejszymi witaminy z grupy antyoksydantów, inaczej zwanych przeciwutleniaczami są witaminy C, D i E. Bardzo ważne w ich suplementacji jest to, że witaminy E i A rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego dobrze jest spożywać je podczas posiłku lub w towarzystwie zdrowych tłuszczów. Witamina A dodatkowo ma pozytywny wpływ na stan naszej skóry oraz jakość wzroku. doskonałym dopełnieniem dla witaminy A jest beta-karoten, który łagodzi szkodliwe skutki opalania i pozwala nam cieszyć się ładnym i wyrównanym kolorytem skóry bez śladów oparzeń słonecznych.
Zdrowie naszych stawów – jak o nie zadbać?
Wielu z nas w okresie letnim zwiększa intensywność swoich treningów oraz ich ilość w ciągu dnia. W związku z tym warto zadbać również o zdrowie naszych stawów, które przy wzmożonym wysiłku narażone są na liczne kontuzje. Zalecanymi preparatami na stawy są wszelkiego rodzaju suplementy kolagenowe, najlepiej łączone z witaminą C, która pomaga we wchłanianiu się kolagenu. Dodatkowo, jeżeli czujemy ból mimo braku powodów do kontuzji stawu, warto zastosować preparat przeciwzapalny lub spróbować pysznego naparu z dzikiej róży, który zadziała kojąco. Dobrym suplementem będzie również glukozamina, dodatkowo warto zawrzeć w swojej diecie więcej produktów z dodatkiem żelatyny, choć nie sprawdzi się to w diecie wegańskiej czy wegetariańskiej.
Wakacyjna zmiana klimatu a probiotyki
Podczas wakacyjnych wyjazdów nasz organizm jest mocno narażony na wszelkie zmiany klimatyczne oraz żywieniowe. Skutkują one często infekcjami jelitowymi, które kończą się między innymi biegunką, która prowadzi do odwodnienia i utraty wielu mikroskładników i elektrolitów. Profilaktyką dla takich zmian są probiotyki, które chronią naszą florę jelitową przed szkodliwymi zmianami i pozwalają na szybkie przystosowanie się do istniejących warunków.
Dla osób, które mają dietę ubogą w mikroskładniki oraz witaminy zalecana jest stała suplementacja np. zestawami witaminowymi, które w jednej kapsułce łączą ze sobą wiele witamin i składników odżywczych. Jest to zdecydowanie łatwiejszy i szybszy sposób na przyjęcie odpowiedniej ilości suplementów niż stosowanie każdej witaminy osobno, szczególnie dla osób, które zapominają o regularnej suplementacji.
Dobrym pomocnikiem dla alergików będą witaminy C i E, które dzięki swoim czynnikom antyhistaminowym pomagają złagodzić objawy.
CZYTAJĄC DOWIESZ SIĘ:suplementy zalecane latem
suplementy na lato dla kobiet
suplementy na lato dla mężczyzn
suplementy na lato na energię
suplementy na lato na samopoczucie
probiotyki latem
czy powinno się brać probiotyki latem
jakie probiotyki latem
jakie kupić probiotyki na lato
jak dbać o stawy latem
co na stawy latem
antyoksydanty latem
antyoksydanty na lato
witamina D latem
witamina D na lato
jakie dawki witaminy D na lato
jakie dawki witaminy D w porze letniej