Działalność gospodarcza w pracy trenera personalnego. Od czego zacząć?

Napisane przez Jakub Żuk

8 marca 2021

Cześć wszystkim! Jestem trenerem personalnym i prowadzę swoją działalność gospodarczą.

Są różne drogi bycia trenerem personalnym. Na początku można być instruktorem prowadzącym jakieś dyżury, pojedyncze treningi. Można też być na własnej działalności gospodarczej, ale rozliczać się z konkretnym klubem. Trzeba być mobilnym więc tutaj najlepiej mieć auto, ale to nie jest konieczność. Wiadomo, każdemu będzie inna opcja odpowiadać.

Powiem tak – pierwsza sprawa, którą należy określić, jeżeli chodzi o wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej, to jest to, że wkraczamy w sferę biznesu. Trzeba się liczyć z tym, że jesteśmy biznesmenami, czy bizneswoman. 

Jest to taki sam biznes jak wynajem nieruchomości, sprzedaż w sklepie, prowadzenie butiku, prowadzenie sklepu, prowadzenie siłowni. Normalnie pozyskujesz klientów, reklamujesz się, budujesz brand, płacisz rachunki, później zatrudniasz ludzi. Wszystko jest drogą sprowadzającą się do biznesu. 

Więc trzeba określić, czy to jest dla nas. Nie bycie trenerem, tylko biznesmenem. Na początku dla większości osób lepszą drogą będzie zatrudnienie się na siłowni. Spróbowanie, z czym to się je, spróbowanie całego know-how, którego ja musiałem się uczyć samemu. 







Wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej.  Zacznę od kosztów stałych, takich jak ZUS, podatki i szereg innych rzeczy, typu reklamy czy inwestycje. Trzeba się na to przygotować, zakładając własną działalność gospodarczą i trzeba wiedzieć,  że zanim się dopiero zbuduję brand i zanim znajdzie się klientów, musisz żyć i opłacać rachunki. 

Dlatego przemyśl sobie, czy to jest dla ciebie, czy masz do tego środki, żeby sobie zagospodarować i przetrwać jakieś trudniejsze okresy.

Kolejną wadą, którą zaliczy wiele początkujących trenerów, jak nie wszyscy, to jest brak klientów. Oni nie przyjdą od razu, świat musi Cię troszeczkę poznać, ta branża musi Cię poznać, musisz wiedzieć, jak się w niej poruszać. Na początku nigdy nie jest kolorowo, ja też nie miałem jakiejś bogatej klienteli. Był jeden klient na miesiąc. 

Po czasie wszystko poszło do przodu, ale nie samo, tylko na tej zasadzie, że ja to popchnąłem. Na początku będzie problem z klientami i trzeba się na to przygotować, że będziesz musiał  “ostro jechać z tematem”.

Kolejna rzecz to brak pewności finansowej. Tutaj bardziej bym to ujął w tym, że idąc do klubu, masz już gotową klientelę i obdzwaniasz tych ludzi. To jest coś wygodnego, co sprawia, że masz komfort psychiczny i nie musisz się martwić, że skończą Ci się klienci.

Kolejna wada to jest utrata motywacji. Może nastąpić u wielu osób i pojawia się u większości młodych przedsiębiorców. “Gdzie ja idę i czy w ogóle w dobrą stronę?” Każdy ma takie myśli, przyznam, że sam takie miałem, ale wiem, po co to zrobiłem, po co założyłem działalność, żeby pomagać ludziom, żeby być świetnym trenerem, wyróżniającym się i po prostu zjeść na starcie konkurencję. 

Jeżeli chodzi o zalety prowadzenia swojej działalności gospodarczej, na pewno jest to wolność, prowadzenie sobie samemu swojego rytmu dnia, nikt Ci nic nie narzuca. 

Ja to uwielbiam i cieszę się, że poszedłem tą drogą. Po prostu nie cierpię żadnych targetów, żadnych menedżerów, jak ktoś przychodzi i mówi, że dzisiaj musisz sprzedać 10 treningów, bo jak nie to będą konsekwencję.

To jest śmieszne, ponieważ co masz wciskać tym ludziom na siłę, jeżeli czegoś nie potrzebują. Wiadomo, że trzeba sprzedawać, z tego żyjemy, ale tu nie o to chodzi o to, żeby to było wciskanie.

Na pewno dużą zaletą jest elastyczność cenowa. Jakie ceny sobie ustawisz, takie będziesz miał. Nie będziesz musiał żadnemu klubowi oddawać, jedynie siłowni, bo użytkujesz ich teren, ale nie że użytkujesz teren i jeszcze oddajesz 50 zł z treningu.

Spoko, jeżeli ktoś Ci dał szansę, żeby pomóc Ci się rozwinąć, trzeba to docenić. Natomiast ja uważam, że jeżeli chcę się już żyć na własnej działalności gospodarczej, to ciężko jest utrzymać siebie w jakimś dużym mieście.

Na pewno zaletą też będzie możliwość rozwoju i pozyskania środków. Będąc na własnej działalności gospodarczej, masz dostęp do dotacji, a jeśli się tylko chce, to można cuda działać i się fajnie rozwijać. 

Zaletą jest również budowanie biznesu, jeśli się to umie i chce robić. Nie ma nic od razu i nie ma co się napalać. Wiele osób mówi, “ja chcę być trenerem”, od razu zakładają fanpage i działalność gospodarczą, od razu biorę dotację, no bo co. Fajnie się mówi, ale jeżeli jeśli chodzi o zaplanowanie dnia i pracy 14h dziennie, robi się ciężej.

Dlatego lepiej jest powstrzymać się z takimi pochopnymi decyzjami i zastanowić się troszeczkę nad tematem, w którą stronę chcemy iść. To jest realny biznes i tu są realne koszty. Można wtopić pieniądze, więc trzeba uważać. Mnie też się zdarzyły różne wzloty i upadki. Musisz myśleć w tym temacie i mądrze prowadzić biznes.

Podsumowując, przedstawiłem wady i zalety działalności gospodarczej w pracy trenera personalnego. Dla kogoś coś może być wadą, a coś innego zaletą. Jednych będzie motywować bardziej ciśnięcie przez menedżera, a innych samodzielne ogarnięcie treningu. 

Mnie na przykład motywuje to, że wstaje rano i wiem, że zarabiam na siebie i mam to robić, żeby przeżyć. Chcę być coraz lepszym każdego dnia, ale nie każdy tak ma i nie musi mieć. Nie ma w tym nic złego, że idziesz na siłownie, etat i robisz jak przysłowiowy dziki koń, organizując treningi za 30,40 złotych.

Od czegoś trzeba zacząć i od razu nie jest się królem świata. Nie ma co się łamać, trenerze. Najpierw zacznij sobie od pracy na siłowni, później można myśleć o działalności, jak się ma już zbudowaną klientele.

Dzięki za przeczytanie. Jeśli masz jakieś pytania na tematy wszelakie to zapraszam do mnie na profil http://www.facebook.com/JakubZukTrener, albo na mój fanpage i na http://www.kierunektrener.pl, gdzie możesz sobie zakupić szkolenie ze mną ze sprzedaży i pozyskiwania klientów. 

Jeśli nie chcesz, możesz czytać darmowe treści, bo publikuję regularnie. 





CZYTAJĄC DOWIESZ SIĘ:

trener personalny na własnej działalności gospodarczej
trener personalny a działalność gospodarcza
trener personalny jak się rozliczać z treningów
jak rozliczać treningi personalne
umowa zlecenie a treningi personalne
umowa o dzieło a treningi personalne
umowa zlecenie a trener personalny
umowa o dzieło a trener personalny

Zobacz inne nasze artykuły…

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL