Czy można ćwiczyć codziennie? Czy takie treningi to dobry pomysł?

Napisane przez redaktor

6 października 2022

Masz swoje postanowienie, że zaczniesz trenować na siłowni i przez myśl przeszło Ci, czy by nie spróbować trenować codziennie? W tym artykule pokażemy Ci, czy to na pewno dobry pomysł!

Zbyt intensywne ćwiczenie na siłowni ma to do siebie, że bardzo szybko powoduje wypalenie, przez co trzymanie się naszych postanowień zaczyna schodzić na dalszy plan. Wiele osób nie robiąc ze sobą nic przez większość swojego życia, nagle zaczyna wykonywać treningi codziennie. Nie ulega wątpliwości, że trening jest elementem, który potrafi poprawić nasze samopoczucie, wartością pozytywną dla Twojego zdrowia. Jest on niezbędny w zachowaniu odpowiedniej formy, poprawy samopoczucia zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego. Jednak tak ekstremalne podejście na początku, rzadko kiedy sprawdzi się w przypadku osób początkujących.Codzienna aktywność jest jedynie możliwa w przypadku, gdy wykonujemy treningi o lekkiej lub umiarkowanej intensywności i głównie wykonywane są one w postaci wysiłku tlenowego.

To ile treningów w tygodniu powinienem wykonywać?

Niestety na to pytanie nie ma złotej rady, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak styl życia, wiek, rodzaju wysiłku i jego charakteru, celu treningowego, intensywności treningów, stażu i doświadczenia, suplementacji, czy chociażby rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy.

Niestety na samym początku będziemy musieli wyjść ze swojej strefy komfortu, ponieważ na początku będziemy musieli przejść przez okres adaptacji treningowej. Podczas niego będą nam towarzyszyć bóle mięśniowe oraz lekkie zmęczenie, które jest tylko oznaką dobrze wykonanego treningu poprzedniego dnia.

Podczas tego okresu ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to, po jakim czasie zaczynamy się regenerować oraz ile potrzebujemy, aby bóle minęły.

A jak to wygląda w przypadku poszczególnych treningów?

  • trening fitness – powinien obejmować 3 sesje treningowe w tygodniu po 60 minut każda. Zaleca się, aby pomiędzy jednostkami treningowymi wykonać dzień przerwy.
  • trening siłowy – najczęściej zaleca się wykonywać 3-4 sesje treningu siłowego w tygodniu, tak aby każda z grup mięśniowych została przetrenowana dwukrotnie. Czas treningu siłowego powinien mieścić się w granicach od 60 do 90 minut.
  • trening interwałowy – zaleca się wykonywać 3-4 sesje w tygodniu do 20 minut.

Czy mogę ćwiczyć codziennie?

Nie możesz ćwiczyć przez 7 dni w tygodniu, ponieważ Twój organizm potrzebuje przynajmniej jednego dnia na regenerację, najlepiej jednak, gdy średnia ilość treningów w tygodniu mieści się w granicach 4-5.

Zobacz inne nasze artykuły…

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

Z pewnością, jeżeli uczęszczasz już jakiś czas na siłownię, to znasz już te najpopularniejsze ćwiczenia. Jednak dla...

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL