Czy ćwiczenia fizyczne rozwijają Twój mózg?

Napisane przez redaktor

6 października 2022

Prawdą jest to, że gdy nie używamy naszego mózgu i go nie trenujemy intelektualnie, to jego zdolności z czasem zanikają. Mózg wówczas przestaje się rozwijać i potrzebna jest wtedy stymulacja intelektualna, aby zachować logiczne myślenie na długie lata.

Niestety funkcje naszego mózgu wraz z wiekiem się stale pogarszają. Badania wykazały, że szczytem rozwoju naszego mózgu jest mniej więcej 40, a 50 rok życia, po czym następuje powolny spadek jego możliwości.

Jak można temu zapobiegać?

Aby utrzymywać nasz mózg w ryzach, należy co jakiś czas stymulować co odpowiednimi ćwiczeniami, które będą zmuszały nas do logicznego myślenia. Świetnie sprawdzą się do tego różne krzyżówki, czy łamigłówki, a także rozgrywanie partii w grach planszowych. Jednak jak się okazuje, aktywność fizyczna także ma wpływ na zachowanie sprawności naszego umysłu!Na jakiej zasadzie to działa?

Otóż jak ukazały nam badania, ćwiczenia fizyczne stymulują neurogenezę, czyli tworzenie nowych komórek nerwowych oraz do pozytywnych zmian dochodzi w hipokampie, czyli w rejonie mózgu, który jest odpowiedzialny przede wszystkim za funkcje poznawcze, pamięć oraz zdolność do nauki.

Ponadto ćwiczenia fizyczne także mają wpływ na to, jakiej jakości mamy połączenia nerwowe pomiędzy poszczególnymi komórkami.

Dlaczego tak się dzieje?

Podczas treningu zostaje nazwany potocznie hormon wysiłku fizycznego (iryzyna), który odpowiedzialny jest za aktywację m.in. brązowego tłuszczu, który odpowiada za nasz metabolizm. Aktywuje także BDNF, czyli neutroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, który wykazuje pozytywny wpływ na tkankę mózgową podczas treningu. Aktywność fizyczna także znacznie poprawia przepływ krwi do mózgu. Większy dopływ tlenu i składników odżywczych wpływa między innymi na przyspieszenie zapamiętywania.

Zobacz inne nasze artykuły…

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

Z pewnością, jeżeli uczęszczasz już jakiś czas na siłownię, to znasz już te najpopularniejsze ćwiczenia. Jednak dla...

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL