Co robić gdy nie masz czasu na ćwiczenia?

Napisane przez Anna Zając

9 sierpnia 2020

? Zacznijmy od tego, że za wszystko przyjdzie nam w życiu zapłacić.

Znamy hasła typu ,,ruch jest potrzebny” i nie muszę tu opisywać jak bardzo, jednak co robić kiedy człowiek nie ma czasu na ćwiczenia?⌚️

Zacznijmy od tego by sobie uświadomić, że bez ruchu naprawdę posypie się nasze zdrowie, dlaczego? Prócz wpływu stresu, braku snu czy naszej diety ogromny wpływ mają nasze nawyki dnia codziennego. Zaraz wyjaśnię o co mi chodzi.

? Ćwiczymy nie tylko po to by schudnąć lecz przede wszystkim by być zdrowym. Bardzo często ludzie mają duże problemy z kręgosłupem, kolanami, biodrami. Pamiętajmy o tym, że nawet, gdy chodzimy na ćwiczenia, siłownie, czy do fizjoterapeuty wracamy do domu i co? Źle się schylamy, źle wstajemy, siadamy, kładziemy się, źle stoimy przy obowiązkach: w kuchni, przy prasowaniu czy wieszaniu prania i ma to ogromny wpływ na nasze zdrowie!

Często również blokuje to postępy treningu. A gdyby tak wykorzystać ten czas do wzmocnienia naszych mięśni? Nie zastąpi nam to spaceru, czy dobrego treningu, lecz na pewno wzmocni mięśnie, pozytywnie wpłynie na kręgosłup oraz poprawę sylwetki, przyspieszy metabolizm i jakość życia. Ale czy to naprawdę takie proste?

Tak pod jednym warunkiem! Wiemy co to nawyki i umiemy je wdrożyć, każdy z nas je ma. Jest to dość szeroki temat i warto się nim zainteresować. To co tutaj powinniśmy wiedzieć to, to że właśnie naszymi nawykami kieruje nasza codzienność, więc kiedy podejmujemy się jakiegoś działania czy zmiany, którą chcemy wprowadzić na stałe do naszej codzienności, jak na przykład ćwiczenia przy obowiązkach, powinniśmy skupić się na tym, by stało się to naszym nawykiem.Wtedy nie będziemy musieli o tym myśleć, ani pamiętać. Jednak gdy raz odpuścisz to uważaj, bo może stać się to Twoim nawykiem. Zanim jednak ćwiczenia przy obowiązkach staną się naszym nawykiem, może minąć od kilku dni do kilku tygodni, ważne jest tutaj by się nie poddać i mieć tego świadomość. A więc wracając do tematu – ,,Co robić gdy nie masz czasu na ćwiczenia? „, już wiemy, że będzie to zmiana na całe życie, potrzebujemy by stało się to naszym nawykiem, mamy również świadomość jak bardzo jest to ważne to możemy przejść dalej.

? Oddech – kontrolowany i świadomy przeponowo-żebrowy i tu możemy się zatrzymać na chwilkę. O prawidłowym oddychaniu i jego wpływie na nasze zdrowie opowie nam fizjoterapeuta oraz dobry trener personalny. Zachęcam również do poszerzania tego tematu na przykład poprzez przeczytanie książki ,,Tlenowa przewaga” Patricka Mckeowna lub zapoznanie się z lekarzem Krystianem Butejko i jego odkryciami w tym temacie.

Nieprawidłowe oddychanie może zniszczyć nasze zdrowie i doprowadzić do wielu chorób albo odmłodzić poprawić kondycję, wydajność, wydolność, a nawet poradzić sobie z astmą. Warto w ciągu dnia zwrócić na niego uwagę.

? Po przeciągaj się trochę już na łóżku od razu po przebudzeniu tak zwana elongacja kręgosłupa. Wstając z łóżka pamiętajmy, wstajemy przez bok. Napijmy się chociaż jednej szklanki wody z cytryną a później zróbmy sobie 4 minutek ćwiczeń. Najlepiej to będzie Tabata. Oczywiście tutaj ćwiczenia każdy indywidualnie powinien dobrać dla siebie, najlepiej u trenera tak aby było to dla nas bezpieczne. To powinien być pierwszy nasz nawyk i teraz przechodzimy dalej.

? Kiedy w łazience i myjesz sobie twarz czy zęby napnij brzuch na wydechu, zepnij pośladki, ugnij delikatnie mogę w kolanie na której stoisz, drugą odwodzimy w tył lub w bok naprzemiennie. Tak samo możemy zrobić przy gotowaniu czy prasowaniu.

? Kiedy robimy sobie śniadanie, róbmy spięcia na palce, spięty brzuch, spięte pośladki i wyciągajmy się w górę, prostujmy plecy. Kiedy schylamy się po coś, róbmy to w wykroku, w zakroku, w przysiadzie, z wypadek w bok.

Kiedy wieszamy pranie wieszajmy w przysiadzie sumo, możemy się zatrzymać w dole i poddawać pięty naprzemiennie. Kiedy kładziemy się spać zróbmy chociaż między 2 a 4 ćwiczenia w seria między 3 a 4, poświęcimy czasem 5 minut na rozciąganie się już na łóżku w piżamie, zróbmy kocie grzbiety czy pozycję gołębia. Kiedy gotujemy, zamiast stać i czekać na przykład zagotowanie się wody możemy zrobić kilka pompek, możemy zejść to podporu i zrobić ćwiczenie 20 sek x 3 i już jest super!!

? Ułóż sobie swój własny plan dnia, natomiast plan treningowy – zobacz na platformie MYOVER40 technikę wykonywania danego ćwiczenia, tak by było dla Ciebie bezpieczne. Kilka rzeczy dziennie przy okazji, w międzyczasie, a naprawdę nasz organizm nam za to podziękuję. My będziemy czuć się lepiej, będziemy mieli więcej siły, więcej energii i wzmocnimy mięśnie oraz przyspieszymy metabolizm a co za tym idzie szybciej będziemy spalać kalorie ??

Porady przygotowane Anna Zając – trenerka personalna

Zobacz inne nasze artykuły…

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

Z pewnością, jeżeli uczęszczasz już jakiś czas na siłownię, to znasz już te najpopularniejsze ćwiczenia. Jednak dla...

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL