Brak chęci, przetrenowanie i zastój: podstawowe przyczyny

Napisane przez redaktor

6 października 2022

Każdego człowieka, który rozpoczął swoją przygodę z siłownią może spotkać chwila, w której osiąga się gorsze rezultaty i pojawia się brak chęci do ćwiczeń. Nie pojawia się to bez przyczyny, dlatego dobrze wiedzieć, co powoduje takie sytuacje!

  1. Zbyt ciężki i objętościowy trening.

    Złotą zasadą efektywnych treningów jest to, aby nie trenować zbyt często, zbyt intensywnie i na zbyt dużych ciężarach. Jeżeli nie dopasujesz tych parametrów do siebie, to prędzej, czy później dopadnie Cię przetrenowanie. Coraz częściej spotyka się ludzi, którzy bez przygotowania mają zamiar forsować swój organizm np. treningiem CrossFitowym, czy wytrawnego maratończyka, co często kończy się potem ogólnym zniechęceniem do siłowni, a nie rzadko także i kontuzjami!
  2. Brak odpowiedniej regeneracji.

    Każdy doświadczony bywalec siłowni Ci powie, że regeneracja jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów. Twój organizm nie jest zbudowany ze stali, a Ty sam nie jesteś niezniszczalny, aby się zajeżdżać treningami, bez odpoczynku. Nie mniej ważny jest także odpowiedni sen, ponieważ skracanie jego czasu może doprowadzić nas nawet do chorób nowotworowych w przyszłości, czy podwyższonego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II. Gdy jesteś zmęczony, to także nawet nie myśl o pobudzaczach w postaci sterydów, czy narkotyków!


Za brak chęci do treningu może odpowiadać naprawdę dużo czynników, począwszy od słabego pod względem jakości, czy zbyt krótkiego snu, zbyt ciężkiej i zbyt często powtarzanej aktywności fizycznej, czy także poprzez środki dopingujące. Ważnym elementem, który także ma na to wpływ, jest odpowiednio zbilansowana dieta, której aspekt się często pomija.

Zobacz inne nasze artykuły…

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

Z pewnością, jeżeli uczęszczasz już jakiś czas na siłownię, to znasz już te najpopularniejsze ćwiczenia. Jednak dla...

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL