5 sposobów na poprawę słabszej grupy mięśniowej

Napisane przez redaktor

6 października 2022

Prawidłowy plan treningowy powinien być zaprojektowany tak, aby każda grupa mięśniowa była równocześnie rozwijana, a nasza sylwetka powinna zmieniać się w sposób symetryczny. Jednak nie mamy wpływu na to, jak niektóre z naszych mięśni zareagują na trening i może okazać się, że się po prostu wolniej rozwijają, wtedy należy uwzględnić pewne zmiany, które sprawią, że znowu zaczniemy rosnąć w sposób zrównoważony.Jakie są to zmiany?

 1. Częstszy trening grupy, która słabiej się rozwija.

  Gdy chcemy wzmocnić słabszą grupę mięśniową, rozwiązaniem może okazać się trening z większą częstotliwością, czyli, jeżeli do tej pory trenowałeś ją raz w tygodniu, to możesz zwiększyć tę ilość, do dwóch treningów w tygodniu. Pamiętaj jednak o tym, że należy przy tym dać jej minimum 48 godziny na regenerację.
 2. Rozpoczynanie treningu od najsłabszych mięśni.

  Chyba najprostsza i najbardziej powszechna metoda, stosowana przez wiele osób. Polega ona na tym, że trening rozpoczynamy od najsłabszej grupy mięśniowej, czyli wtedy, kiedy mamy najwięcej energii do działania. Taki trening sprawi, że słabsza grupa otrzyma mocny bodziec do rozrostu.
 3. Skup się na połączeniu tej grupy z umysłem.

  Kiedy chcemy budować masę mięśniową, musimy skupić się na tym, aby wykonywać swoją prace w sposób celowy. To wymaga od nas połączenia mięsień – mózg, które w przypadku słabszych grup mięśniowych nie do końca może działać. Dzieje się tak, gdy podczas treningu tych mięśni, nie czujemy ich pracy i mamy wrażenie, jakbyśmy ćwiczyli bez sensu. Wtedy musimy wczuć się w wykonywany ruch i poczuć pracę tych mięśni.
 4. Wykorzystaj zaawansowane techniki treningowe.

  Nasze mięśnie niestety bardzo szybko przyzwyczajają się do wysiłku fizycznego, dlatego co jakiś czas wymagana jest zmiana, np. planu treningowego lub wykorzystywanie technik, które zaskoczą mięśnie. Do takiego szoku możemy wykorzystać superserie, powtórzenia negatywne, drop-sety, czy serie łączone.
 5. Zmiana objętości i intensywności treningowej.

  Jeżeli coś nie działa, to nie ma sensu się w to na siłę pchać. Jeżeli dana ilość serii i powtórzeń nie przynosi efektów, należy to zmienić na inny schemat. Wypróbuj innych zakresów ruchów, czy zwiększenia/zmniejszenia liczby serii.

Zobacz inne nasze artykuły…

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

4 niedocenione ćwiczenia siłowe

Z pewnością, jeżeli uczęszczasz już jakiś czas na siłownię, to znasz już te najpopularniejsze ćwiczenia. Jednak dla...

Branża fitness - informacje, porady, wywiady - BLOG KIERUNEKTRENER.PL