5 praktycznych wskazówek w podejściu do podopiecznego – Anna Zając

Napisane przez Jakub Żuk

25 lutego 2020

PODOBA CI SIĘ? UDOSTĘPNIJ ZNAJOMYM!

Dobrze wiemy że różnimy się od siebie, mamy lepsze i gorsze dni. Różne charaktery, często różne podejścia oraz każdy ma własną historię życia, która czy tego chcemy czy nie spowodowała, że jesteśmy tym kim jesteśmy teraz. Ten proces trwa nadal i nie ustaje przez całe życie i dotyczy każdego człowieka. Mamy wpływ na innych ludzi i ich historię i inni ludzie mają wpływ na naszą . Warto pamiętać, że będąc w zawodzie trenera personalnego mamy ogromny wpływ na życie drugiego człowieka i jego historię.
5 poniższych wskazówek pomoże ci w mentalnym podejściu do podopiecznego to bardzo ważny element tego zawodu.

1. Postaw na nastawienie

Nieraz słyszeliśmy, że pozytywne myślenie ma ogromny wpływ i to prawda. Warto wstając rano nastawić nasze myśli i emocje na pozytywne tory. Jeśli od rana wprowadzimy się w stan pozytywnej energii, będziemy tą energię emanować na zewnątrz. Na przykład żyjąc w postawie wdzięczności człowiek staje się jasny w swoim wnętrzu i jasnością promieniuje wokół siebie. Każda postawa wywołuje daną energię. Jeśli pójdziemy do pracy z pozytywną energią to będziemy nią zarażać innych ludzi. To nie jest żadne czary mary tylko fizyka kwantowa. Nastawieniem kreujemy własny świat. Jest taka stara opowieść o trzech murarzach budujących ścianę. Podchodzi do nich człowiek i pyta każdego: ,, Co robisz? „. Pierwszy, splunąwszy na ziemię, spogląda w górę i mówi: „Stawiam ścianę. Nie widać? „. Drugi stęka i marszczy brwi: ,,Zarabiam na życie”. Trzeci murarz spogląda w górę z błyskiem w oku i oświadcza: ,,Wznoszę katedrę”. 
Zgadnijcie, który z murarz ma szczęśliwe życie?
Warto zwrócić uwagę na własne myśli i emocje, nasze nastawienie. Jeśli chcesz wprowadzić jakiekolwiek zmiany w prowadzenie podopiecznego mentalnie, zawsze zacznij od siebie samego. Porządkuj sobie swoją świadomość, emocje, myśli, przekonania i nastawienie.
Pierwszym elementem składającym się na kompetencje myślenia jest samoświadomość – to wiedza o sobie swoich mocnych i słabych stronach, swoich wartościach, o tym czego chcę , co jest dla mnie ważne. To również światopogląd i sposób postrzegania siebie jako części świata fizycznego, biologicznego, społecznego i duchowego. Samoświadomość to pierwszy krok do stawiania sobie celów, podejmowania decyzji i wybieranie kierunku działania.
Każdy z nas ma również myśli automatyczne – prawdziwa przyczyna tego co czujesz, co robisz i co się dzieje z Twoim ciałem. Nazywane są automatycznymi bo powstają automatycznie bez udziału naszej woli czy świadomości, są kluczowe w pracy nad sobą, ponieważ to one powodują, że pojawiają się w nas emocje. A to emocje kreują nas i naszą rzeczywistość. Więc jeśli prowadzisz bądź wybierasz się na trening ze swoim podopiecznym/klientem, to zwrócić uwagę na własne myśli, emocje i nastawienie, jak i również na emocje i nastawienie naszego podopiecznego/klienta. Ale zawsze zacznij od siebie. Myśli automatyczne wpływają nie tylko na nasze emocje czyli na to jak się czujemy, również na to jak się zachowujemy i na reakcje fizjologiczne, które zachodzą w organizmie.
Gdy rozwijamy poczucie spokoju, spełnienia, ciepła wdzięczności, czegoś pozytywnego – zmienia się automatycznie życie na lepsze. To jest fizyka kwantowa. Warto poprzez nasze nastawienie do nas samych, do naszych podopiecznych, poprzez na przykład pytania, słuchanie, wsparcie, empatię, elastyczność kierować rozmowę ku rozwojowi pozytywnych odczuć klienta/podopiecznego. Taką wiedzę warto również z czasem przekazać, nauczyć podopiecznego, pomoże mu to nie tylko w osiągnięciu celu treningowego ale również w życiu osobistym na wielu płaszczyznach. Jeśli poprzez odpowiednio przeprowadzoną rozmowę podczas treningu skierujemy myśli i emocje podopiecznego w pozytywnym kierunku, nie tylko poprawi się jakość treningów i rezultaty ale również jego życie, a my staniemy się dla niego kimś więcej niż tylko trenerami. To wymaga naszego zaangażowania w swój rozwój i rozwój swojej świadomości, pokładów empatii i wczucia się w sytuację podopiecznego.

2. Skuteczność

Trzeba tu zastanowić się nad słowem ,,praca”. Czy chodzę do pracy zarabiać pieniądze? Czy jest ona czymś więcej? Czymś co mogę dać innym? Jeśli jest czymś więcej niż tylko zarabianiem pieniędzy to jest to pierwsza, podstawowa i najważniejsza postawa i z taką podchodzimy do podopiecznego jak i do każdego człowieka w naszej codzienności. Zwłaszcza jeśli chcemy być skuteczni!! Zastanówmy się co to znaczy ,,być skutecznym”? Tak naprawdę bycie skutecznym, to znaczy być naprawdę wspólnotowy, jeśli chcesz działać skutecznie to musisz być zdolny do wspólnotowania, przestrzegać norm społecznych i myśleć o interesach innych ludzi. Może się wydawać że osoba skuteczna to taka, która idzie po trupach do celu, dla której najważniejsza jest realizacja swojego zamierzenia. Być może na krótką metę taka osoba będzie rzeczywiście skuteczna ale w prawdziwej skuteczności nie chodzi o osiąganie krótkofalowych celów, prawdziwa skuteczność związana jest z długofalowym patrzeniem na własne działania i nie przez pryzmat zarabiania pieniędzy czy osiągnięcie zamierzonych rezultatów u podopiecznego ale patrzeniem na osiągnięcie spełnienia, spokoju wewnętrznego, satysfakcji czy marzeń podopiecznego/klienta przez osiągnięte rezultaty. Jeśli chcesz być naprawdę skuteczny to twoim najważniejszym celem powinno być pomaganie innym w realizacji ich celów oraz zwrócenie szczególnej uwagi na emocje podopiecznego. Warto rownież by już od pierwszych treningów wprowadzać klienta w mentalnie w stan osiągniętych rezultatów i spełnienia zanim one będą, zadziała to na podświadomość i łatwiej będzie razem pracować. Jeśli jesteś ciekawy jak działa podświadomość i jak możesz pomóc sobie i podopiecznemu mając taka wiedzę, zapraszam Cię do kontaktu ze mną. 
W tej całej wspólnej drodze pomogą pytania Twoje ,,Dlaczego” – Jeśli podopieczny wie czego chce, super ale musisz wiedzieć, że w określeniu ,,Wiem czego chcę” ,nie zawsze chodzi o cel. Cel mówi nam o jakimś końcowym stanie rzeczywistości a ,,Wiem czego chcę” ,tak naprawdę mówi nam o czymś głębszym, o ,,Dlaczego”. ,,Dlaczego” -daje odpowiedź na pytania:
Dlaczego chcę schudnąć?
Dlaczego chcę poprawić stan swojego zdrowia?
Dlaczego robię w życiu to co robię? Większość ludzi na świecie nie ma problemu z odpowietrzeniem sobie na pytanie:
,,Co co robią?
,,Czym się zajmują?” 
Część ludzi odpowiada sobie również na pytanie:
,,Jak jak to robię?”
,, Czym się wyróżniam?”
,,Jaką mam strategię?”
A tylko nieliczni ,odpowiadają sobie na pytanie:
,, Po co to robię?,,
,, Czemu to służy?,,
,,Co chcę zmienić w świecie?,,
Te wszystkie pytania dotyczą nie tylko naszych podopiecznych ale również nas jego trenerów i ludzi po prostu. Pytanie ,,Dlaczego?” nie dotyczy rezultatów Twoich bieżących działań, lecz Twoich najgłębszych motywacji ,żeby to zrozumieć trzeba je zadać kilka razy ,nawet jeśli odpowiedź wydaje się oczywista albo głupia:
Dlaczego chcesz schudnąć ? – Żeby się lepiej czuć.
Dlaczego chcesz się lepiej czuć?- By być szczęśliwy.
Dlaczego chcesz być szczęśliwy?- …
Jeśli często zastanawiamy się nad swoim dlaczego to znaczy że mamy dobrze rozwiniętą samoświadomość.
Warto rozmawiać o tym co ważne dla podopiecznego, nie tylko na samym początku ale również w trakcie treningów. Chodzi o to żeby rozmawiać, rozmowa to najlepszy sposób załatwienia większości problemów, pokonywania trudności i rozwijania ludzi. Rozmawiać oczywiście jeśli podopieczny/klient sam wyraża na to ochotę. 

3. Empatia

,,Rozumieć drugiego człowieka to znaczy uchwycić go w czymś co dla niego jest najbardziej kluczowe”.
Pomaga w tym słuchanie. Pamiętajmy jednak- słuchać a słyszeć to dwie różne rzeczy. Jaka jest różnica? O ile słuchanie nie jest czymś trudnym, usłyszenie już tak. Podczas słuchania myślimy często o sobie , wtrącamy własne poglądy ,przytaczam zdarzenia, własne myśli, nasze skupienie jest na nas lub jest częściowo podzielone. Natomiast słyszenie jest czymś więcej. Istnieją 3 rodzaje słyszenia, dla nas kluczowe jest słyszenie empatyczne – Wymaga koncentrowania się na uczuciach i emocjach oraz postawie naszego mówcy. Celem słuchacza jest wczucie się sytuację danej osoby, ujrzenie i odczuwanie świata tak jak odczuwa nasz mówca. Słuchanie by usłyszeć drugą osobę wymaga świadomości, zaangażowania i woli. Najczęstszym błędem podczas słyszenia jest właśnie wtrącać swoje własne myśli, które przychodzą nam do głowy. Trzeba się odciąć od swoich przekonań ,wyjść jakby ze swojego domku i być tylko i wyłącznie dla naszego mówcy. 
Podczas rozmowy jedno z ważnych rzeczy w komunikacji są gesty. Jeśli wczuwam się w drugiego człowieka ,podczas rozmowy zaczynamy naśladować jego gesty ,mówić zachowywać się podobnie ,to daję mu sygnał ,że jesteśmy z nim naprawdę i że może nam zaufać, że go rozumiemy i słuchamy jak słyszymy. Pamiętajmy ,że wzajemność czyni nas bogatymi. Oraz istnieje cis takiego jak komunikacja werbalna i niewerbalna. Podobne gesty wzbudzają poczucie bezpieczeństwa. Również wpatrzenie się w twarz naszego podopiecznego/klienta jest bardzo ważna. Wpatrzenie się o mimikę twarzy, oczy , nawet wygląd skóry ,można z tego odczytać troski podopiecznego. 
Pamiętajmy również ,że od każdego człowieka można nauczyć się coś cennego dla budowania własnych wartości. Najważniejsze podczas rozmowy jest nie oceniać,nie krytykować i nie pouczać.
W empatii bardzo ważne jest również nasze zrozumienie ,wyrozumiałość oraz wsparcie nieraz nasuwa nam się myśl żeby kogoś pouczyć co mógłby zrobić lepiej w danej sytuacji, tego na pewno to nie robimy. Ale co możemy w takim razie zrobić? Możemy używać sformułowań i zdań typu:
,,Widzę że Cię to martwi.” 
Albo 
,,Widzę że się tym bardzo przejmujesz”. 
,,Rozumiem”
,, Byłem/byłam w podobnej sytuacji.”
,,Widzę że jesteś z tego powodu zadowolony/zadowolona.”
,, Widzę że jesteś z siebie dumny/dumna.”
,, Możesz być dumna z siebie.”
,, Martwi cię to bo…
,,Cieszysz się z tego powodu dlatego że… Ważne jest również nauczanie podopiecznego wrażliwość, miłości i zrozumienia cierpliwości w stosunku do siebie samego ,ma to również ogromny wpływ na treningi i życie podopiecznego. Ważne by siebie nie krytykował ,by bardziej zwracał uwagę na swoje sukcesy,te małe i te duże niż na własne błędy oczywiście nad wadami trzeba pracować ale jeśli będziemy się na nich zbytnio koncentrować ,obszar naszego potencjału czyli możliwości nie będzie się powiększał.
Nie używaj słów: ,,nie możesz” , ,,nie mogę”, ,,musisz”, ,,muszę” – źle się kojarzą naszej podświadomości i wywołują podświadomie negatywne emocje.
Warto odkryć rownież co motywuje a co demotywuje klienta/podopiecznego i skupić się na jego motywacji.

4. Elastyczność

Czym naprawdę jest elastyczność? Elastyczność to w dużym uproszczeniu zdolność do szybkiego i sprawnego dostosowania się do okoliczności i radzenia sobie z niekorzystnymi sytuacjami w życiu. Elastyczność jest niezwykle skutecznym narzędziem ,jest to kluczowy element z którym możemy sobie poradzić w życiu i przetrwać złe czasy. To także wspaniała cecha sprzyjająca adaptacji do nowych warunków. Pozwala ona naszym emocjom na bardzo mocne rozciąganie ale nigdy poza granicę. 
Każdy z nas zapewne potrafiłby wskazać w swoim otoczeniu osoby które ewidentnie nie mają większego problemu z pokonywaniem życiowych trudności lub bez większych problemów znoszą trudne chwile albo wkładają taki sam wysiłek jak inni ale jednocześnie mają do nich zupełnie inne nastawienie. Elastyczność jest to proces rozłożonego mechanizmu emocjonalnego, który jest zależny od wielu czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych takich jak nastawienie jakie mamy wobec danego problemu. Być może z tego właśnie powodu niektórzy ludzie wydają się radzić sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami w różny sposób lub z większą łatwością. Elastyczność pozwala łatwiej wykryć i zrozumieć przyczyną problemu ludzie elastycznie potrafią kontrolować swoje emocje, umieją zachować spokój w sytuacjach stresowych, są bardziej realistami ,postawą ich życia jest wiara we własne możliwości ,są pełni empatii ,są w stanie sami siebie zmotywować do działania.
Więc również podejściu do podopiecznego klienta warto podchodzić bardziej elastycznie mniej emocjonalnie. 

5. Autentyczność

Bycie autentycznym to oznacza po prostu bycie prawdziwym. Pokazywanie kim jesteśmy i w co wierzymy. Bycie twarzą w twarz z rzeczywistością nawet wtedy kiedy nie podoba nam się to co widzimy, czy słyszymy. I nie chodzi mi tutaj o negowanie, kłócenie się , czy jakąkolwiek złość , jeśli się z czymś nie zgadzamy. Autentyczność to też prowadzenie życia we wspójności z tym co wierzymy z naszymi wartościami. Bądź sobą przy kliencie/podopiecznym , nikogo nie udawaj , pomagaj prawdziwie, wspieraj prawdziwie. Ważne by nie było w tym żadnych sztuczności. Bycie autentycznym to bycie niedoskonałym. Ważne by nie udawać. Pamiętajmy ,że wszyscy mamy gorsze lub lepsze dni. Taką postawą też otworzymy naszego podopiecznego i będzie czuł się przy nas swobodnie. Będzie również sobą ,będzie autentyczny.
A to również przyczyni się do treningów, do jego życia ,naszego życia na wszystkich płaszczyznach. Takie postawy przyczynią się do tego ,że stanuemy się nie tylko trenerami personalnymi ,ale również kimś więcej mentorami ,coachem, wsparciem i zmienimy życie naszych klientów/ podopiecznych na lepsze. Dzięki czemu również będą chcieli zostać z nami i pracować dalej a my będziemy czuć że zmieniamy świat na lepszy jeśli zainteresowało cię te tematy i chcesz wiedzieć coś więcej skontaktuj się ze mną.

I pamiętajmy w takim podejściu trzeba zawsze pamiętać ,że jeśli nasi podopieczni mają potrzeby i troski są również w stanie znaleźć rozwiązanie a my mamy w to wierzyć i wspierać ich odpowiednią rozmową. Zmiany zachodzą wtedy gdy ludzie odkrywają własne wizję i otwierają się przed nami. W podejściu należy rownież pamiętać ,że każdy ma inną własną historię.

A teraz ciekawostka:
Istnieją 4 typy osobowości- 

Flegmatyk- jak sama nazwa wskazuje jest osobą bardzo spokojną zrównoważoną i opanowaną. Nie lubi okazywać emocji, dlatego trudno odgadnąć czy ma zły humor czy z czegoś się cieszy. Nie lubi szumu wokół swojej osoby. Jego stosunek do świata i ludzi jest pozytywny pokazuje postawę akceptująca i jest pogodzony ze swoim życiem. Niepowodzenia go nie zrażają jest świadom że czasem jest się nad wozen a czasem pod. Jest uprzejmy, okazuje zainteresowanie i troskę jest dobrym słuchaczem. Dowcipnym rozmówcą , spostrzegawczym obserwatorem, trudno go wyprowadzić z równowagi.

Melancholik – to człowiek głęboki myśliciel, który lubi analizować. Jest sumienny i zdeterminowany aby osiągnąć wyznaczone cele. Posiada wysokie standardy ,wymaga dużo od siebie i innych. Jest to osoba wrażliwa i skłonna do wahań nastroju. Wszystko traktuje poważnie. Z powodu wysokich oczekiwań może mieć niskie poczucie wartości. Melancholicy to osoby często obdarzone talentami artystycznymi, są twórczy i potrafią dostrzec piękno. Ostrożnie dobierają przyjaciół i partnerów. Nie lubią być w centrum uwagi, są zdolni do poświęceń i współczucia. Melancholicy potrafią słuchać innych oraz pomagać w rozwiązywaniu problemów. Oczekują właściwego postępowania i porządku.

Sangwinik- jest często postrzegany jak duże dziecko. Jest wesoły ,spontaniczny ma ogromne poczucie humoru ,nie martwi się o przyszłość ani nie rozpamiętuje przeszłości. Żyje chwilą ,jest bezpośredni i gadatliwy. Uwielbia być w centrum uwagi którą potrafi na sobie skupić. Nie chowa urazy wobec ludzi, kocha innych przez co łatwo pozyskuje przyjaciół. Nie cierpi nudy uwielbia gdy coś się dzieje, potrafi się dobrze bawić. Sangwinicy mają skłonność do przerywania innym ,odpowiadania w ich imieniu oraz gadulstwa. Nie są dobrymi słuchaczami ,często pod kolorowują prawdę przez co inni mogą uznać ich za kłamców. Posiadają wysokie mniemanie na swój temat i nie potrafią dostrzec swoich wad. Wolą mówić niż słuchać , są wylewne i potrafią wyolbrzymiać fakty. Lubią zmienność oraz spontaniczność ,tryskają energią.

Choleryk- to urodzony przywódca. Posiada silną wolę, jest nastawiony na osiąganie konkretnych celów. Niezbyt obchodzą ich relacje i ludzie bardziej zależy im na osiągnięciu wyników. Jest pewny siebie i nie przyznaje się do błędów ,które rzadko popełnia. Przepraszanie, wątpliwości i brak asertywności uważa za słabość. Nie szanuje ludzi ,którzy w jego oczach nie potrafią o siebie zawalczyć. Zależy mu na udowodnieniu swojej racji innym. Posiada silną potrzebę zmian ,wyznacza cele. Pobudza do działania. Zawsze jest przekonany o swojej racji. Nie ma potrzeby posiadania przyjaciół. Lubi przewodzić wszystkim i wszystkimi. Nie potrafi dostrzec swoich błędów i pomyłek. Bardziej zajmuje się wynikami niż relacjami, ludźmi oraz emocjami. Mistrz manipulacji,uwielbia intrygi. Potrafi przekonywać ludzi do swoich racji . Wszystko musi mieć pod kontrolą nie lubi jak inni podejmują za niego decyzję.

Pamiętajmy że niekoniecznie ktoś musi być konkretnie jakimś typem osobowości, może mieć przewagę jakiś cech danej osobowości wymienionych wyżej lub mieć z każdego po trochę. Kiedy będziemy elastyczni i chociaż trochę zastosujemy powyższe wskazówki ,które napisałam jesteśmy w stanie poprowadzić i wesprzeć każdego człowieka.

Zobacz inne nasze artykuły…

BLOG KIERUNEKTRENER.PL - branża fitness, newsy, szkolenia, wydarzenia, technologie, wywiady